Международен ден без тютюнопушене

Темите в предаването:

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Кореспондентите ни във Велико Търново провериха със скрита камера дали в заведенията там се спазва забраната за пушене на закрито.

Влизаме със скрита камера в произволно избрано заведение във Велико Търново, за да проверим спазва ли се забраната за тютюнопушене. И още преди да попитаме сервитьорката дали се пуши, тя ни носи чинийка, която да използваме за пепелник.

На всички маси се пуши, а хората си гасят цигарите в намокрени чинийки. Оказва се това е масова практика не само в нощните клубове, а почти във всяко кафене или ресторант.

Мила Караиванова – непушач: "Виждала съм и чашки, пълни с вода и чинии от кафетата. Дори ми се е случвало в чаша за вода, стъклена чаша, в която не съм сигурна дали после няма да пия от нея. В крайна сметка като непушач е крайно неприятно да видя нещо подобно!“
Димитър Начев – непушач: "Правил съм забележка, даже преди седмица във Варна бях в една механа и управителката изгони двама, които пушеха, защото направихме забележка. Не е приятно!“

И въпреки че според непушачите, това е начин собствениците на заведенията да задържат клиентите си пушачи, са категорични още, че трябва да се правят по-чести проверки, а за нарушителите да има сериозни санкции.

Мила Караиванова – непушач: "В крайна сметка ние, непушачите, трябва все пак да дишаме чист въздух, а не такъв, в който никотиновият дим е на всякъде!"

Голяма част от пушачите обаче признават, че не посещават заведения, в които не се пуши.

Въпреки информационните кампании, обаче, все повече нараства броят на пушачите у нас, а сред тях все повече пада и възрастовата граница.

Йорданка Илиева – РЗИ Велико Търново: "Долната граница на пропушване е около 10-годишна възраст. В нашата страна 37,4 процента на възраст над 27 години са редовни пушачи!“

Инспекторите от РЗИ в старата столица са категорични, че все по-трудно става и осъществяването на контрола за спазването на забраната за пушене на обществени места, тъй като често се случва дори да бъдат нападани по време на проверки.

Гергана Гешанова от сдружение "България без дим" изрази надежда, че държавата ще си застане на мястото и ще попълни дупките в закона, за да може повече хора да могат да извършват проверките, не само инспекторите от РЗИ.

Гергана Гешанова разказа как е възникнала идеята за този ден - преди около 50 години в малко градче в САЩ пушач установява, че в града има много талантливи деца, но те нямат достатъчно средства да учат и дава идеята да не се пуши един ден - третият четвъртък на ноември, и тези пари, които дават за цигари, да съберат и да направят фонд за подпомагане на децата. Тази идея се приема от американското общество и постепенно това става международен ден.

Пушачите, които искат да се откажат от този вреден навик, могат да се възползват от иновативен метод. Д-р Николета Георгиева го представи за зрителите - при него не се използват методи за заместване на никотина, а той изцяло се изключва.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад