Международният съвет за паметници на културата осъди реставрациите на крепости

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Международният съвет за паметници на културата (ИКОМОС) изпрати писмо до българските власти относно застрашеното културно наследство в България по повод реставрацията на крепости у нас. Арх. Даниела Джуркова, и.д. директор на Националния институт за недвижимо културно наследство, и доц.Стефан Белишки, председател на УС на Българския национален комитет на ИКОМОС, коментираха тревожните констатации в това писмо.

Доц. Стефан Белишки цитира част от констатациите, в които се акцентира върху мащабната тенденция на хипотетични реконструкции върху руините на археологически обекти у нас. В следващото изречение се казва: "Така, вместо да се открои значимостта на засегнатите паметници, мащабната замяна на лисващите оригинални материали и форми разрушава духа на тези паметници и места. Замествайки оригиналните структури, тези реконструкции на практика фалшифицират историята и причиняват необратима загуба на автентичност." Доц. Белишки подчерта, че са обсъждани тези хипотетични реконструкции, които не се основават на сериозно научно проучване, на детайлна документация, на категорични, ясни исторически документални данни, когато се реализират и които практически подменят историческата информация в много случаи.

Според арх. Джуркова застрашителни тенденции има, но когато става въпрос за реставрация и реконструкция на нещо, така че да бъде показано какво е било, те като архитекти биха могли да кажат каква е била структурата, как е изглеждало, след това идва ред на архитектите, които се занимават с реставрацията и трябва да предложат решение как това да бъде включено в градската среда, да бъде показано на хората какво е. Арх Джуркова припомни, че Пернишката крепост се критикува повече заради материала, който е избран за възстановката, отколкото за хипотезата тя такава ли е била или не.

Идеята на това реставриране по принцип е привличането на туристи, но това не е вярно, опонира доц. Белишки, който даде пример с Несебър и Созопол. В Несебър няма нито един фрагмент, който да е реконструиран, и въпреки това туристите там са със сигурност повече, отколкото в Созопол, подчерта специалистът.

 

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад