Минималната работна заплата - спорът между работодатели и синдикати

Темите в предаването на 2.06.2017

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Механизъм за определяне на минимална работна заплата няма и това е трайна препоръка на Европейската комисия, поясни Васил Велев, като съобщи, че днес предстои среща със заместник-председателя на ЕК Валдис Домбровскис, на която ще се оповести поредният доклад на Съвета по националната програма за реформи.

"Там има буквално такъв текст - консултации със социалните партньори да се създаде прозрачен механизъм за определяне на минималната работна заплата", каза Велев и поясни, че няма такъв механизъм - ни прозрачен, ни непрозрачен, консултации на практика не се проведоха и сега при определянето на средносрочната прогноза за следващите три години. "Може би това е и причината да са безплодни преговорите, защото ние след като бяхме народна република, сега станахме синдикална република. Синдикатите, без да се явяват на избори, фактически управляват, извиват ръцете на правителството, договарят се двустранно с правителството, а след това имитираме преговори с работодателите и тези преговори няма как да доведат до резултат", заяви председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България.

Димитър Манолов опонира, че републиката е повече работодателска, защото няма нещо, което работодателите да не получиха през всичките тези години и това е причината да сме там, където сме. "Препоръката на ЕК е хубаво нещо, приемаме я за сведение, работим по нея", отбеляза президентът на Подкрепа, но поясни, че ЕК няма право да прави подобни препоръки, не е нейна работа. Димитър Манолов открои два основни момента, по които да се работи. Първият е че създаването на механизъм за определяне на МРЗ, който да бъде алгоритмично свързан с някакви днешни величини, като например днешната средна работна заплата, обрича българина на вечна бедност. Посочи, че такава грешка е била допусната при въвеждането на златното швейцарско правило при определяне ръста на пенсиите. Второто е, че ние нямаме никакъв ясен механизъм, че тези преговори ще се състоят. Синдикалистът припомни, че при преговорите за минималните осигурителни доходи единият от участниците е напуснал и е казал: "Аз няма да преговарям, оправяйте се!" След това работодателите са се разбрали с държавата да не увеличава по административен път, припомни президентът на КТ Подкрепа.

Вижте още за позициите на работодатели и синдикати по проблема с МЗП и неизплатените заплати на работници от различни фирми в страната.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад