Мит ли е биреното коремче и може ли бирата да е по-полезна от ябълка?

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Бирата може да бъде по-полезна и от една ябълка! Диетологът Огнян Симеонов и биологът Сергей Иванов бяха гости в студиото на "Здравето отблизо". Попитахме ги полезна ли е бирата и до какви граници?

Първият писмен документ, в който се споменава бирата, е от времената на шумерите – четвърти век преди новата ера. Шумерската бира се наричала сикару. Още в онези времена принципът на производство на бира се основавал на ферментацията на ечемик. Жителите на Вавилон продължили тази традиция. Те смилали ечемика на брашно и правили от него калъпи с формата на хляб. Това правело по-лесно транспортирането им. За да се направи бирата, трябвало само да се раздроби този калъп и да се потопи във вода, за да се подсигури дълга ферментация. Постепенно семейното производство отстъпило пред професионалното. В края на единадесети век в бирата започнали да добавят хмел, и така се получил вкусът, който познаваме днес.

Във Вавилон имало традиция - през първия месец след сватбата бащата на булката черпел всеки ден зет си с бира. Традицията изисквала от младоженеца да разбере, че може да смени бирата, но не и жената. От момента, в който хората започнали да правят бира, те откривали в нея все нови и нови лечебни свойства. Древните шумерски лечители предписвали на пациентите си жабуркане на устата и пиене на топла бира при зъбобол.

През Средновековието бирата се използвала като средство за изкарване на камъни от бъбреците и за лечение на физическо и духовно изтощаване. След дълго ходене пеша хората разтривали краката си с бира. Някои доктори лекували с бира заболявания на дихателните пътища, а сред жените бирата била прочута с подмладяващите си свойства, ако се използва върху кожата.

По време на епидемията от холера някои доктори смятали, че бирата е лекарство срещу болестта, тъй като бацилите загивали след няколкочасов престой в бира. Може би затова епидемиите от холера в Европа рядко взимали жертва сред работниците в пивоварните.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад