Млади хора възраждат историята
Два проекта на млади хора, които обединяват усилията си в опит да съживят историята и интереса към нея. И успяват. Къде можете да разкажете историята на вашата улица, вашата къща или пък за някоя непозната личност от вашия град? И къде можете да участвате в една дискусия за историята, поднесена по съвременен и интерактивен начин? Вижте в репортажа на Велианна Кашева и оператора Борис Сотиров в "Денят започва".
Млади хора, музика, атмосфера почти като на купон. Само че вместо това - гостите идват, за да си говорят за история.
"Често всички ние приемаме историята за една суха мъртва наука, която се е случила някога, а това не е така и такива събития го доказват. Всеки един от нас има много силна връзка с историята, защото нашите прабаби и прадядовци всъщност са я писали", разказва Марио Мишев.
Вечерите на "История за всеки" представят историята по един жив и интерактивен начин, с филми, разкази и интересни гости. Организират ги младежите от сдружение "Българска история" и онлайн платформата на MoveBG "Моята българска история" - място, където личните истории на всеки човек пишат общата ни, българска история...
"Това, което най-много ме радва, е, че всъщност историите са много разнообразни. Имаме истории както за конкретни личности, така и такива родови истории, например, за интересни запознанства, една идея по-пиперливи, примерно имаме за едно запознанство, което се е случило на Централна гара в София. Даже имаме и от Южна Америка в интерес на истината, истории... Те са повече за личности, които по някакъв начин са допринесли за доброто име на България в чужбина, най-често това са емигрантстки истории. Ето тук например една от Уругвай за Гарсиела Касиерес Тончев, която е уругвайски политик от български произход, очевидно не единственият политик от български произход в Южна Америка... Така че явно Моята БГ история събира и такъв тип истории - на хора, които са далеч от родината, но имат връзка със страната и са допринесли за популяризирането на БГ като добро място на способни хора.
+
Важно е да си спомним тези истории, които понякога са ни се стрували скучни, да кажем баба ни като тръгва да ни разказва някакви неща за рода и тн, понякога сме си казвали "ох не ми се слуша", пък всъщност тези истории носят мн интересна информация и си заслужава да бъдат записани. От тази гледна точка "Моята българска история може да се превърне в нещо като виртуален архив именно на тази устна история, която се предава от поколение на поколение и по този начин да заздрави тези връзки между млади и стари, между съседни родове, между хора, преживели едно и също, без да знаят за преживяването на другия, така че идеята е да дадем именно това поле за общо действие - възможността всеки да допринесе за написването на нашата обща история и да направим един алтернативен исторически разказ през нашите лични преживявания", обяснява Божидар Иванов.
Погледнати през очите на тези млади хора, последните дебати за това, каква история учим, звучат... абсурдни - по начина, по който се развиха и разделиха обществото.
"Историята не трябва да ни разделя, тя трябва да ни обединява, тъй като именно нейния пример ни показва, че когато ние, като народ, сме били обединени, сме постигали най-забележителни резултати. По принцип е много хубаво едно общество да се интересува от своето минало, но нека се интересуваме по един градивен начин. Начин, който ще ни помогне да покажем страните на историята, които ще ни помогнат днес да съградим нашето бъдеще", казва Иван Кънчев.
Следващото събитие на "История за всички" ще е през април. И, разбира се - посветено на Априлското въстание и онези герои, които не познаваме от учебниците. А заслужават да знаем за делата им и да ги помним.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News