Мониторинг на враждебната реч по време на предизборната кампания

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

В "Денят започва с култура" говорихме за подписаното споразумение за неизползване на враждебна и дискриминационна реч по време на предизборната кампания. Гости в студиото бяха журналистите Весислава Антонова и Юлиана Методиева и председателят на СЕМ доц. Георги Лозанов.

vlcsnap-2015-09-29-09h54m48s187Юлиана Методиева в известна степен е сред инициаторите за подписването на това споразумение. Тя разказа, че когато са започнали тази инициатива преди 4 месеца са били убедени, че има две страни, които непрекъснато създават терена за хейтване, за омразна реч. Журналистът обясни, че от едната страна стоят медиите, които транслират говора на политиците и се напластяват различен тип стигми, предразсъдъци, уплътнява се расистката дистанция, има нарастване на престъпления, които са на основа на омразата. Тя каза, че изследванията, които са правят от различни групи, сочат, че след идването на бежанския поток нараства и речта, която дискриминира различните.

 

vlcsnap-2015-09-29-09h54m56s16Доц. Георги Лозанов каза, че е благодарен на гражданския сектор, че е реагирал, тъй като той много пъти е искал да се пренесе отговорността за враждебната реч върху тези, които я изговарят. "Това са преди всичко политици, особено пък политици в предизборна ситуация", заяви той. Председателят на СЕМ обясни, че споразумението не е било подписано от представители на две политически сили, които са традиционни ползватели на враждебна реч. Според него ценното на това споразумение е, че политиците за първи път доброволно са сложили подписите си под това да се самоограничават да ползват враждебна реч. Лозанов се надява, че това споразумение по някакъв начин допълнително ще се усили от тук нататък с регулацията и ще нарасне чувствителността към този проблем.

vlcsnap-2015-09-29-09h55m16s205Весислава Антонова каза, че наблюдавайки каква реч има в медиите, всеки човек с просто око ще види, че медиите се държат така, все едно имат само права и абсолютно никакви задължения - да бъдат коректни, да казват истината, да не използват реч на омразата. По нейно мнение много от тях са охотни когато транслират тази реч на омразата, не са достатъчно критично дори когато канят политици в предавания и в печата. Тя заяви, че дори умилено се търсят такива хора, защото те вдигат рейтинга, че е много по интересно да поканиш един такъв депутат в студиото си, който ще говори абсолютно безкритично, обидно и нажежаващо атмосферата, отколкото един доста по-обран, по-интелигентен и по-сдържан политик. Антонова заяви, че в българския медиен живот имаме направо цяла телевизия, която е производител на слово на омразата.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад