Н.Пр. Ема Хопкинс: Великобритания ще продължи да бъде важен играч на международната сцена
След референдума за напускане на Великобритания на ЕС, въпросите са много - каква ще бъде съдбата на общността; какво ще се случи с българите на Острова; как ще общуват оттук нататък ЕС и Обединеното кралство; има ли сили Европа да се справи с терора на "Ислямска държава". С посланика на Великобритания у нас Н.Пр. Ема Хопкинс разговаряхме по тези теми в "Денят започва".
Обединеното кралство през последните няколко месеца успя да осуети 7 планирани терористични действия на наша територия. Разбирам и какви са предизвикателствата след атентата във Франция, заяви посланик Ема Хопкинс. Тя подчерта, че "коалицията на 66 държави, включително и държави-членки на ЕС, е изключително важна най-напред за посланието, което отправя за ценностите, в които ние вярваме - демокрацията, върховенство на закона и международна система, основана на правилата. Ефектът на коалицията върху ДАЕШ е много важен. Множество цели бяха поразени. Трябва ни още време, за да можем да овладеем ситуацията, но няма как да отстъпим от тази позиция. Трябва да сме неумолими", категорична беше тя и допълни, че много важно е да се справят с отровната пропаганда, която терористите разпространяват.
По отношение опита за преврат в Турция, Н.Пр. Ема Хопкинс подчерта, че Великобритания съвсем очевидно го заклеймява, както и всички останали европейски държави. "Ние подкрепяме демократично избраното правителство в Турция. Разбираме натиска, под който е Турция, от 2,5 млн. сирийски бежанци", каза тя. По думите й е важно сега да се проведе прозрачно, открито разследване на това, което се случи и че при предстоящите процеси ще вземе превес върховенството на закона.
Милион британски туристи посещават Турция ежегодно и ние сме загрижени за тяхната сигурност там. Издали сме предупреждение да стоят в хотелите си. Полетите са възстановени и пътуванията са възможни, но ние ги призоваваме към бдителност и по-голямо внимание, заяви посланик Хопкинс.
В резултат на един демократичен процес мнозинството взе решение Великобритания да напусне ЕС. "Позицията на правителството е, че ние ще предприемем действия за напускане на Европейския съюз. Преди референдума всички бяхме несигурни за това какво носи бъдещето. Но в момента има много повече оптимизъм, че ще имаме едно много по-успешно бъдеще, защото ние имаме много солидна основа - нашата икономика, нивото на заетост, ресурсите, с които разполагаме. Така че ние ще продължим на бъдем важен играч на международната сцена", очерта Ема Хопкинс.
Тя коментира проблема с мигрантския натиск, който за е много важен проблем за електората на Обединеното кралство. Великобритания ежегодно се изправя пред миграция от около 300 000 души. "Ще бъдем най-населената страна до 2030 г. Ние сме остров, площта ни е ограничена, така че британският електорат чувства този натиск върху нашите публични услуги, образование."
Що се отнася до българите, които живеят във Великобритания, посланик Хопкинс изрази надежда, правата на българите, които вече живеят там да бъдат защитени. "Надяваме се и нашите британски граждани, които живеят в други държави-членки на ЕС, също да бъдат защитени. Това е нашата надежда. Започваме преговорите и няма как да кажем отсега какво ще бъде положението, но от взаимен интерес е да защитим нашите граждани, които работят в Обединеното кралство и в Европа. Много европейци работят в нашата страна, допринасят, плащат данъци, те са част от живота. Така че бихме искали да това да бъде защитено, но бихме искали и да има сигурност за нашите граждани, които живеят в Европа."
Вижте целия разговор във видеото.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News