На ръба на оцеляването или живот в приюта

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

В Деня на социалната работа и празник на социалните работници в студиото на "Денят започва" дискутирахме темата за живота в социалните домове и приютите. Повод за разговора бе филмът на режисьора Николай Василев и оператора Борислав Георгиев "Добрият самарянин", в който се разказва за бивш рейнджър, който сега е социален работник в приюта за бездомни в Русе, и за битките, в които влиза всеки ден. Те споделиха и случай на бездомен без документи и здравна осигуровка, който трябва да постъпи в болница, за да му бъдат ампутирани пръстите. Операцията става възможна едва след намесата на БНТ.

vlcsnap-2015-03-17-10h30m12s225В ефира на Сутрешния блок управителят на русенския приют "Добрият самарянин" Мартин Николов уточни, че бездомният не е имал личен документ след зеления паспорт, а няма и акт за раждане. Ние попаднахме в лабиринт - полицията не е издава заместващ документ и за лична карта иска акт за раждане, а общината пък иска адресна регистрация, за да му издаде акт за раждане. Не успяхме за излезем от този порочен кръг в сроковете, които постави болницата, за да бъде направена операцията на човека, обясни управителят. Според него основният проблем за приюта в момента е недостигът на средства.

 vlcsnap-2015-03-17-10h02m43s108Координацията на местно ниво не е била достатъчно добра и има начин държавата да подкрепя хора като човека от случая в Русе, коментира  Николина Иванова, началник отдел "Социални услуги на пълнолетни лица" в Агенцията за социално подпомагане. Тя предположи, че най-вероятното служителите от приюта не са потърсили съдействие от социалната служба, за да може човека незабавно да бъде настанен в болница.

Броят на бездомните, регистрирани в АСП през 2014 година, е 1 400 души, каза Иванова и уточни, че приютите за бездомни лица не са социални домове и че в страната има 6 такива заведения, като най-големият е в Русе. Това са vlcsnap-2015-03-17-10h52m22s189центрове за временно настаняване за срок до 3 месеца, като в това време социалните работници от приюта заедно със социалната служба трябва да търсят възможности за всеки човек по отделно, обясни експертът.

Според Николина Иванова прекалено много са очакванията към АСП, че тя може да реши всички проблеми. "Филмът "Добрият самарянин" го показа - една социална услуга няма как да задоволи потребностите от всякакъв вид услуги. Говорим основно за здравна услуга, защото част от хората, които бяха в приюта, са всъщност хора, който се нуждаят от хоспис, което е медицинска услуга", допълни тя.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад