Надежда за нормален живот - историята на малката Емануела

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Историята на 5-годишната Емануела от Велико Търново - още от самото си раждане момиченцето страда от от тежка хидроцефалия. Двете с майка ѝ живеят на квартира и се издържат само от нейната пенсия, която е едва 340 лева.

Преди пет години Вили забременяла с първото си дете, по време на бременността обаче нямала възможност да ходи на женска консултация. Родила нормално и без усложнения малката Емануела, но буквално след няколко дни живото й се преобърнал завинаги.

„Един път съм ходила на контролен преглед и на самия този преглед ми казаха, че все още като цяло плодът е добре, но не ми казаха, че плодът може да има някакво увреждане. 2012 година на втори февруари се роди детето. И преди 40-те дена забелязах, че не може да се обръща по коремче, не се задържа, не може за задържа, просто забелязах, че тя не може да изпълнява тези функции, които са за новородено“, разказва Вили Здравкова – майка на Емануела.

След преглед в Александровска болница, лекарите предложили на Вили да направят ядрено-магнитен резонанс на бебето, но тя оказала заради силните успокоителни, които се използват при изследването. Така тежката диагноза чула едва след две години.

„Така не се реших, много по-късно вече - беше на две години, когато разбрахме, че вече има доказана хидроцефалия, задържане на вода в малкия мозък. Същата година, един месец по-късно разбрахме, че вече и крачетата ѝ са още по-скъсени и де факто тя е и сега в момента с разминаваме между ляв и десен крак с три сантиметра“, продължава разказа си майката.

От този момент двете сами се борят, Еманула да има нормален живот, като на този етап единствения шанс за това са аква- и хидротерапия. За да посещава подобни процедури обаче детето трябва да пътува до Варна. Здравна каса покрива еднократно в годината петдневна терапия във вода, а за нужните резултати Емануела трябва да ги посещава всеки ден.

„Правилното лечение, което ни казаха в София е, че трябва да ходи детето на акватерапия, а то трябва да е не на определен период от време, а постоянно. Плюс хипотерапия с коне допълнително, за да може примерно по един или друг начин да се стимулират умствени клетки, допълнително и краката да се отпускат, мускулатурата, да е постоянно със свити юмручета, както е в момента“, пояснява Вили Здравкова.

В момента Вили не може да си позволи и физиотерапевт, който да раздвижва дъщеря ѝ. Възможностите ѝ стигат само до дневен център в Дебелец, в който с детето работят психолози и логопед. Младата жена споделя, че заради редицата трудности не веднъж е обмисляла идеята да замине в чужбина, за да може да подсигури нормални условия за живот на детето си.

„За съжаление държавата все едно я няма. Ти трябва да извадиш всичко от джоба си, а с 300 лева дали би могъл и ако не си личен асистент, както аз в случая не съм, как трябва да свържа двата края. 340 лева и личен асистент не мога да стана на детето си, защото имат определени бройки и бройките са запълнени към момента", казва Вили Здравкова.

На първо време малката Емануела най-много се нуждае от вертикализатор – стол, на който да може да стои изправена. Сумата от 1400 лева за него обаче е непосилна за майка ѝ.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад