Напрежение в пожарната. Какви реформи предстоят?

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Последните 10 години държавна политика по отношение на превенцията на свлачищата няма. През 90-те финансирането на тази дейност намалява, през 2004 г. е напълно преустановено. Сега държавата реагира при свършен факт, отпускат се средства при вече активно свлачище и установени щети. След 5 месеца ситуацията в родопските села не се е променила, няма действия по укрепване  на свлачището и в с.Сипей, къщите на хората продължава да се рушат.

Николай Николов, директор на Национална служба "Пожарна безопасност и защита на населението", коментира в студиото на "Денят започва" реформите, които предстоят. Той съобщи, че по програмата на правителството предстои да открият 8 големи отряда на територията на цялата страна, с капацитет да могат да помагат при такива тежки ситуации, като свлачищата. "Ежедневните инциденти се обслужват от пожарникари и спасители", поясни той.

Главен комисар Николов припомни, че реформата за сектор "Защита при бедствия" е започнала 2011 г. В законодателната част на реформата се говори за превенция, за усъвършенстване на координацията, което трябва да се случи с нов закон, каза той.

След преструктурирането и обединяването на "Пожарна безопасност" и "Гражданска защита"се е наложило работещите в тези структури да бъдат допълнително обучени - пожарникарите за спасители, спасителите за пожарникари, доставена е и модерна техника, сега е ред в големите областни центрове да бъдат създадени мощни отряди, които няма да имат за задача незабавно да реагират, а при тежки ситуации да могат да окажат ефективна помощ, обясни Николай Николов. Той успокои хората, които работят в настоящите 32 звена, които предстои да бъдат обединени в 8, че няма да бъдат съкратени. Тези големи звена ще покриват целия спектър на бедствията и ще имат задача да помагат на по-малките, а всички инциденти се поемат от пожарникарите, както е било винаги, допълни той.

Главен комисар Николов подчерта, че след тежката зима с кризисни ситуации се налага изводът, че са необходими превенция и координация, за да има по-добра реакция.

Пожарникарите сега се пенсионират при 27 години и трудов стаж, от които 18 в системата на МВР като пожарникар, без разлика от възрастта, на която е, поясни Николай Николов. Новото предложение от следващата година да се пенсионират при тези условия плюс навършена възраст от 53 години.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад