Наркотрафикът се глобализира. Интервю със спецпрокурора Андрей Андреев

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Разследващите продължават да разплитат казуса с дискотека "Плаза" в Студентския град, където беше открито специално помещение за употребяване на наркотици. Вчера беше разпитан фолк певецът Константин, собственик на дискотеката. С повече подробности по случая и за организирания наркотрафик по различни нощни заведения на София включваме репортера ни Иво Никодимов, който е в спецпрокуратурата за разговор с прокурора Андрей Андреев.

Спецпрокуратурата е компетнетна да разследва всички престъпления с наркотици - от квартала, та до големия трафик. Андрей Андреев, който е изпълняващ длъжността ръководител на спецпрокуратурата, допълни, че компетентността на спецпрокуратурата е по всички дела за наркотици, но тези, които са свързани с организираната престъпност. Прокурорът поясни, че последният случай в Студентския град демонстрира един типичен начин за разпространение на наркотични вещества - а именно в увеселителни заведения.

Как се разбира, че в едно заведение се разпространяват наркотици? В отговор Андреев каза, че спецпрокуратурата е получила това дело в събота е трябвало в срок от 2 дни да го обработи. "Внесохме го вчера и вчера мина мярката за неотклонение на първа инстанция, пред Софийския градски съд". Поводът това дело да бъде разпределено в спецпрокуратурата, е бил една квалификация от разследващите органи за системно предоставяне на помещение за употреба на наркотични вещества, обясни прокурорът Андреев. И допълни, че по отношение на певеца Константин,"прокуратурата не е имала спор с никого" и няма данни служителите от МВР "да са проявили тенденциозност към това заведение".

Андреев уточни, че събраните данни са за един по-дълъг период от време, но преввид ранния етап от разследването, той предстои по-нататък да бъде установен с категоричност.

Откъде идва инициативата в този престъпен бизнес - от големите играчи на пазара към собствениците на заведения или обратно? Според прокурора това е един двустранен процес, в който значението има и търсенето и предлагането, особено що се отнася до заведения, посещавани от лица с определено добро социално положение, със съответните парични възможности да закупуват наркотични вещества.

През 2015 г. 18% от новообразуваните дела в спецпрокуратурата са за наркотици. Това са 70 дела за годината и заемат второ място на фона на общата картина за организираната престъпност, уточни Андреев.

Съдейки по тези дела, пазарът на наркотици общо взета се разпределя по равно между кварталното разпространение на леки наркотици и големия, международен трафик на големи количества наркотици. В пояснение прокурорът даде пример с едно голямо дело в последно време за трафик на 15.5 тона хашиш, който тръгва от Мароко, най-големия производител на този вид наркотик, през България в посока страните от Бенелюкс - Холандия и Белгия.

Друг "пресен" случай, по който се работи активно, е двоен трафик на кокаин от Турция през България към Холандия, а на връщане, за да не са празни автомобилите, са натоварени с хероин в тайници.

Андреев говори и за един по-стар случай, от преди две години - с кораба "Св. Николай" - който се отличаваше с тясно сътрудничество с испанските и италианските служби, а същото така и с отвъдокеански служби. Докъде е стигнало делото в Мадрид и каква част от екипажа е бил предаден на съда? След паралелни разследвани, каза прокурорът, и в крайна сметка двете разследвания са се обединили. Става въпрос за участие на български екипаж в трафика на наркотично вещество, задържан на територията на Испания. По последна информация делото вече е влязло в испанския специализиран съд и текат съдебните заседания. Установено беше, че каналът за наркотици е бил организиран изцяло от колумбийци, подпомагани от испанци от областта Галисия, а участието на българските граждани е било единствено в логистиката, осъществяването на превоза. Според Андреев една голяма част от българските моряци са предадени на испанския съд. В момента те се намират в испански затвор с постоянна мярка задържане под стража.

Съгласно последните данни от практиката на спецпрокуратурата трафикът на наркотици е 95 % международен процес. Границите падат, затова процесът се глобалзира и като структура на разследването. Освен случаите - два в българската спецпрокуратура, на превоз на наркотици от български кораби и български екипажи, наблюдаваме и много случаи, при които се използват куриери - лица, които пренасят малки количества наркотици /основно кокаин/ или т. нар. "гългачи", които безпрепятствено минават граничния контрол, стигат до крайната точка. След това тези количества се изваждат организма при специални условия и влизат в оборота.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад