Националната астрономическа обсерватория "Рожен" пред разруха
Сградите на Националната астрономическа обсерватория "Рожен" се рушат и вече стават опасни за обитаващите ги. За това алармират астрономите от най-големия астрономически комплес в Югоизточна Европа. За основен ремонт са необходими около 1 милион и 500 хиляди лева, 264 хиляди пък е недостигът за най-неотложните разходи, заради които бе обявена и дарителска кампания. Спасителни 150 хиляди лева вече са осигурени по проект на екоминистерството.
Следите на времето и всепроникващата влага личат навсякъде по основните административни и жилищни сгради на астрономическия комплекс. Посторени са преди близо 40 години и оттогава не им е правен основен ремонт.
Никола Петров - директор на НАО "Рожен": "Особено това, което е свързано с дограма, външна облицовка, покривите, които са ламаринени, всичко това нещо тече и започва вече да се руши и да пада от само себе си... падат плочи, падат козирки, така че това нещо си е съвсем, съвсем опасно."
Влагата избива в жилищните помещения и по коридорите. Столовата и кухнята отдавна вече са неизползваеми. Заради старата дограма, от която направо вее, през зимата сметките за ток стигат астрономически размери. Не е по-добро положението под куполите на двата малки телескопа - реалната работна среда на астрономите.
Никола Петров: "Този купол прокапва и сега навънка започва да вали дъжд, значи до 15-20 минути, точно където съм аз, ще започне да прокапва. И ще го събираме, но тука също и купола част от него протича, отстрани облицовките, които видяхме външните, всичките започват да попиват и в крайна сметка този телескоп е пред разваляне."
Другият телескоп вече от няколко месеца не работи. За да се ремонтира, трябва кран, а парите не достигат.
- Как се прави наука при такива условия?
Никола Петров: "Ами, трудно. Трудно е, защото вместо да се занимаваме с нашата наука, ние се занимаваме с абсолютно дребни битовизми, които разбира се, ние можем да се включим във всичко и го правим. Това можем да го направим един път, два пъти, три пъти в годината, но това при нас е ежедневие, част от съхраняването на Обсерваторията, освен науката, да поддържаме цялата тази база."
Текущите ремонти не решават проблема, а и за тях няма пари. Преди дни от Института по астрономия към БАН обявиха, че не стигат 264 хиляди лева за ток и най-належащите разходи по поддръжката. 150 хиляди лева се намериха от екоминистерството по проект, но те спасяват Обсерваторията временно.
Никола Петров: "Тази Обсерватория може да не спира работата си за обучение с чужди студенти, наши студенти, практики по астрономия и всъщност това е една от задачите на обсерваторията ни - Регионален център за астрономически изследвания и образование. Като този конкурс ние сме играли в него, спечелили сме го по европейски проект на пътна карта 2020, за съжаление нямаме финансиране по него и ние се надяваме това да се случи."
Преди това обаче трябва цялостно да се реши въпросът с издръжката и належащия основен ремонт на Обсерваторията, защото след няколко години може и да няма какво да се спасява.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News