(Не)изучаването на тоталитарните режими в българските училища

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

В Дома на Европа в София се проведе дискусия, озаглавена "Знание и ценности. (Не)изучаването на тоталитарните режими в българските училища" и организирана по инициатива на Фондацията "Истина и памет".

Какво се каза на тази дискусия? Какви са проблемите в обучението по история в средното образование? В "Денят започна с култура" за това говориха, преподавателят от Американския университет в България - историкът проф. Евелина Келбечева, експертът от МОН Лиляна Друмева и 10-класничката Йоана Дивчева.

Дискусията е отражение на състоянието на българското общество, което ще определя като "тотално невежество по отношение на най-близката ни история", каза проф. Келбечева. Според нея сме виновни за това, че през последните 25 години сме допуснали "невежеството и подмяната на историята" да се превърнат в основното, което сега се шири в обществото ни.

Йоана Дивчева сподели, че се интересува от история и затова е присъствала на дискусията. Учим всичко и не се отделя достатъчно време на дадена тема, а когато учим тоталитарните режими, се преподават неща, които на нас - учениците, ни изглеждат като пропагандни лъжи, каза тя.

Децата ни са много умни, ученическата аудитория на обича да се преподава декларативно и към тях трябва винаги да се подхожда с истината, подкрепена с конкретни факти, заяви Лиляна Друмева.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад