Небесният покровител на България

Какъв е пътят в земния живот и Християнската мисия на Иван Рилски

Държава: България
Година: 2011
Времетраене: 54 минути
Небесният покровител на България
За продукцията

Документален филм

Сценарий: чл. кор. проф. Аксиния Джурова, проф. Владимир Игнатовски
Режисьор: Иван Трайков
Оператор: Цветан Недков
Музика: Алекс Нушев

Документалният филм "Небесният покровител на България" е посветен на Свети Иван Рилски.

Историята разказва за миграцията на мощите на Светеца от Рила в Средец по времето на цар Самуил; от Средец в Унгария по времето на унгарския княз Бела III;, следва връщането им в Средец, пренасянето им в Търново, после в София и отново в Рилския манастир.

Изследван е пътят на Десницата на Иван Рилски от България в Русия, а оттам в Гърция, на о-в Тинос, където се съхранява и до днес.

Всяка година на 18 октомври, в навечерието на празника на Св. Иван Рилски, в Рилския манастир и в манастира "Св. Богородица Кехровуни" на о-в Тинос се извършва Вечерно бдение в памет на Светеца.

Видни учени и духовни лица от България, Унгария и Гърция разказват за най-популярния сред всички православни народи български светец. Специално внимание е отделено на Завета на Иван Рилски.

ИСТОРИЯ

Най-великият светец на българската земя се ражда около 876 г. в с. Скрино, разположено в недрата на Осоговската планина, край р. Струма. Той е съвременник на четирима български владетели от Първото българско царство – княз Борис-Михаил, неговия син Владимир-Расате, цар Симеон І и неговия син Петър. Това е времето на приемането и утвърждаването на Христовата вяра в българската държава.

Новооснованите манастири са не само християнски дом, но и книжовни и просветни средища. Да се посвети в служение на Бога в такава обител е желанието на младия Йоан още от крехка възраст. Първоначално постъпва като послушник в близкия до родното му място манастир "Свети Димитър", под самия връх Руен. Тук той развива своите заложби в духовно съзерцание и получава образование от свещените и богослужебни книги. Не след дълго приема монашество, но не остава в манастира, а се отдава на аскетичен живот в пълна самота, молитви и пост.

Иван Рилски обикаля много места, докато се установи трайно в Рила. Тук преподобният монах основава и Светата обител, оцеляла във времето повече от 1000 години.

Преди кончината си се оттегля в пълно уединение, като оставя своя свещен Завет към учениците и последователите си:

"Новопокръстените люде от еднокръвния свой народ утвърждавайте във вярата и ги наставлявайте да изоставят непристойните езически обичаи и злите нрави..." Иван Рилски

"Десницата на Иван Рилски"

"Рилският светител"

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад