Недостиг на педиатри в Спешна помощ
Недостиг на педиатри в Спешната помощ в София. Заради липсата на кадри на дежурство работят най-много по двама специалисти, разказа Юлия Стефанова за "Денят започва". Не са редки и случаите, при които няма дори и един педиатър на смяна.
Христалина Иванова е педиатър в столичната Спешна помощ само от 2 месеца. Казва, че за краткия си трудов стаж се е сблъсквала с всякакви клучаи. Признава, че сигналите са предимно от социално-слаби семейства. Често се оказват и фалшиви.
"Опитваме се да се справяме, въпреки многобройните адреси, които получаваме. На смяна педиатричните адреси са около 25. Разбира се, 1-2 колеги работим на смяна най-често...", казва д-р Христалина Иванова - дежурен педиатър.
А понякога няма и нито един педиатър на смяна. Обикновено това се случва през лятото, когато и малкото специалисти излизат в отпуск. Дотук обаче не свършват проблемите.
"Обикновено след 2 часа колегите в Университетските клиники не са вече на работа, предимно нощно време, когато се касае за неврологичен проблем, изключвам, както сме имали дете на 17 години със съмнени за реинсулт, примерно, много трудно трябва да
уговориме неговата хоспитализация. От там насетне моето задължение е да се свържа с колегата, който е на съответното повикване, да разбера за какво става на въпрос и да се опитам да се свържа със съответните няколко клиники и да се разберем къде има възможност това дете да получи адекватна помощ. А сама се сещате, че след като обслужваме всичко до окръга и цяла София и всички села, този човек вместо да направи 2 повиквания, докато уредиме нещата, може би ще направи само 1!", споделя споделя д-р Бистра Стайкова - завеждащ смяна.
И за да реагират максимално бързо на случаите, които не търпят отлагане, медиците апелират хората да им съдействат, преценявайки адекватно спешната нужда от обикновената температура.
"Все пак хората са достатъчно интелигентни, за да преценят да си заведат детето на медицинския център, имайте предвид, че през нощта, вече след 8 часа работят доста медицински центрове, които покриват адресите на личните лекари, а не за всяко покачване на температура, защото всеки педиатър трябва да помогне там, където може да спаси човешки живот, а всеки що-годе интелигентен човек и майка може да се справи с една температура, нали?!", призовава д-р Бистра Стайкова.
Повечето родителите, които срещнахме, обаче, признаха, че когато им се наложи, първо набират телефон 112.
Ето какво казаха две майки:
"Не съм се пробвала даже да звъня, защото не смятам, че е нужно, при положение, че има спешен телефон, затова!"
"Наложи ни се на морето да ползваме спешна помощ и то в 2 различни години, нямаше такава спешна помощ. При единия случай - първото ми дете беше паднало и си удари главата - нямаше кой да ни обърне внимание, през няколко града минахме, а другият
случай беше с болки в ушите, пак нямаше!"
Педиатрите в столичната спешна помощ се броят на пръсти - едва 10 души поемат сигнали от цяла София и околните села.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News