Често през последните месеци казваме, че повече от 20 години след началото на демократичните процеси събитията връщат българите към исканията, лозунгите и проблемите на началото. Защо така се случи българският преход? Болезнено си задаваме този въпрос. Някои от отговорите дава една книга, чиято премиера е днес. Тя разкрива непознати за нас факти от политическия живот на прехода, открехва вратата към неговите тайни и дава отговори на въпроси, в които е заложено и настоящето ни. Книгата се нарича "Българските освобождения". Авторът е Румен Данов - икономист, журналист, политик и дисидент преди 1989-а година, депутат от СДС от Великото народно събрание и съветник по националната сигурност на президента Желю Желев. Премиерата на книгата ще бъде във Военния клуб, откъдето Румен Данов се включи за "Още от деня".
"Категорично няма сценарий до 89-а година. Това е част от митологията на оправданието, на безсилието. Опитвам се да опонирам с аргументи, които са изложени в книгата", посочи Румен Данов. Сценарните разработки започват след 90-та година. Всички провали и успехи са плод на стратегия, реализирана до край или не до край.
Ролята на службите в условията на тези 25 години преход е незавидна, подчерта той. На първо място те понесоха много тежки удари от политическите елити. На второ място те бяха обездвижени и парализирани и не изпълняваха ефективно конституционните си задължения. "На трето място те бяха оня парцал, с който една част от висшата тогава комунистическа номенклатура затри, закри и прикри своите действия, своите престъпления от онова време", обясни той.
Румен Данов каза още, че докато в началото на прехода повечето от политиците са се занимавали с политически промени и "лапане на мухи", Андрей Луканов предприема няколко ключови, знакови действия - първото от които е обявяването на мораториума по външния дълг. Второто му решително действие е реформата на банковата система, откъдето започва и капитализирането и съсредоточаването на финансови ресурси в ръцете на подбрани хора - някои от тези хора са служители на Държавна сигурност, други са средноешелонни номенклатурни кадри, а трети - синове и дъщери на познати, приятели и т.н. Всичко се извършва нечестно, несправедливо и престъпно, обясни той.
Румен Данов изтъкна, че в опозицията тогава са били внедрени хора от Държавна сигурност, но не може да се твърди, че цялата опозиция е била креатура на ДС, защото това е твърде пресилено.
Цялото предаване можете да видите ТУК.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News