Николай Младенов: Реакцията на ЕС по отношение на кризата с бежанците е половинчата

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

За опитите на световната общност да намери решение на конфликта в Сирия и необходимите мерки за стабилизиране на региона в сутрешния блок "Денят започва" разговаряхме по телефона с Николай Младенов, координатор на ООН по Близкоизточния мирен процес, бивш министър на външните работи, на отбраната и бивш представител на ООН в Ирак.

Реакцията на Европейския съюз по отношение на кризата с бежанците е половинчата и показва необходимостта от преразглеждане на основни, фундаментални политики, които съществуват в ЕС както по отношение на защитата на бежанците, така и по отношение на емигрантите, посочи той и допълни, че два различни потока се отправят към Европа. Единият е от хората, които бягат от конфликтите в Близкия Изток, като едва 30% от хората, които пристигат в последните дни на Стария континент са от Сирия. Останалите са икономически емигранти. Те идват от страни, в които няма конфликт и няма причина да търсят защитен статут на бежанци.

По думите на Николай Младенов най-добрата политика по отношение на бежанците е те да бъдат концентрирани колкото се може по-близко до родната си страна, за да може след края на конфликта да се върнат обратно. Отношението към икономическите емигранти обаче трябва да се основава на ясни европейски правила. "Идеята за разпределяне на квоти между страните-членки е абсолютно временно явление и тя няма да помогне за цялостното решаване на проблема. Има нужда от много по-сериозно преразглеждане на политиките", подчерта той.

Николай Младенов заяви, че държавите от Близкия Изток трябва да се стабилизират на базата на принципите, които позволяват на хората да чувстват, че участват реално в управлението на своите страни. По отношение на проблема със Сирия, Ирак и ИДИЛ основните посоки на действие са две. По отношение на ИДИЛ трябва да се предприемат координирани военни операции от страна на световна коалиция, която да приключи с тази терористична организация, която контролира част от Ирак и част от Сирия. Що се отнася до Сирия и Ирак - там трябва да бъдат взети политически решения.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад