Нови екопрактики

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Здравето е въздух, особено ако в него има повечко кислород. Успокояващо звучи фактът, че наред с всички пакости, които сме причинили на планетата ни, има много и умни хора, които денонощно мислят как поправят щетите. В "Здравето отблизо" ви разказваме за такива нови екологични практики.

Един от най-големите консуматори на енергия в дома е готварската печка. Тя често работи по-дълго отколкото е нужно, пресушава и прегаря ястия, ако не се следи внимателно, а и не винаги уцелваме правилната температура за печене. След изобретяването на умна печка това вече няма да е проблем. Иновативният уред разполага с вградени камера, кантар и Wi-Fi. Цялата й предна врата представлява прозорец с интегриран сензорен панел. Този 15-инчов екран позволява лесно управление на процеса на приготвяне на храната. Като управлението може да се случва и през мобилен телефон. В печката комфортно може да се разположи едно пиле, до девет парчета хляб за печене или дори 6-килограмова пуйка, които да си заснемат собствено телевизионно предаване с камерата с висока резолюция, инсталирана в уреда и определяща типа на продуктите. Вграденият кантар мери теглото на продуктите и определя оптималното време за приготвянето на ястията. Сонди следят температурата вътре в продукта. Умната печка изучава също така навиците на потребителите, базирайки се на информация за храните, които те приготвят и ако й дадете карт-бланш, всичко това може да стане достояние на приятелите в социалната мрежа.

В същото време международна компания разкри плановете си изграждането на внушителен небостъргач, направен изцяло от... отпадъците на неговите собствени жители. „Органичният небостъргач в Лондон“ е проектиран да бъде облечен в дълготрайни панели, изработени от изхвърлена хартия и пластмасови отпадъци. Небостъргачът ще расте с течение на времето. Докато наемателите създават отпадъци, и неговата блестящата пластмасова обвивка ще расте. „Органичният небостъгач“ има за цел намаляване на отпадъците, като същевременно се минимизират разходите за строителството. Първоначално строежът на сградата ще започне с богато украсена структура, моделирана по образец на къщите с бамбуков скелет, типични за Азия. Секциите от сглобяеми скелета ще бъдат инсталирани една след друга, а с напредването на строителството панели, изработени от рециклирани отпадъци, ще започнат да се добавят към фасадата. Когато започнат да се нанасят първите обитатели на блока, било то под наем или чрез придобиване, ще започне изграждането на по-горните етажи. Така „органичният небостъгач“ ще расте органично – в отговор на търсенето и предлагането. След като строежът приключи небостъргачът ще имат гладка, овално-пирамидална форма, покрита с блестящ слой, направен от рециклирани материали. Полупрозрачната фасада ще изпълва интериора с естествена светлина, като същевременно ще го защитава от излишната слънчева топлина. Кухи тръби, вградени в конструкцията на небостъргача, ще бъдат оборудвани с малки вятърни турбини, за да се даде възможност на небостъргач да генерира собствена електроенергия.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад