Ново увеличаване на майчинството?

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

КНСБ ще предложи на Тристранния съвет в Министерски съвет утре платеният отпуск по майчинство да се удължи с още 6 месеца с цел борба с демографския срив в България. Очаква сеидеята да бъде подкрепена и от управляващите. Ако аргументите на КНСБ издържат, досегашното двегодишно платено майчинство ще стане 2,5 години.

Но дали това е най-успешния начин за борба с демографския срив, ще издържи ли системата и какво е мнението на бизнеса? С тези въпроси се обърнахме към Иван Нейков - бивш социален министър и бивш синдикалист, и Васил Велев - председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България, в студиото на "Още от деня".

"Ние и в момента имаме най-дългото майчинство - 24 месеца, но това не води до увеличаване на раждаемостта. Това води по-скоро до създаването на професия майка сред някои слоеве на населението. Визирам ромите - нека направо да го кажем. Амбициозните български майки идват на работа на третия месец, след като са родили дете", отбеляза Велев.

"Ние искаме намаляване на отпуска от 24 на 18 месеца месеца, което може да е съпроводено с увеличаване на компенсациите през това време, а също така сме предложили да отпаднат двата месеца отпуска върху отпуската за това, че майката отглеждала детето 24 месеца - като дойде на работа ползва още два месеца платена отпуска, но не за сметка на НОИ, а за сметка средствата за работна заплата на колектива от който е тя", заяви още председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България.

"От гледна точка на това конкретно предложение, което се прави - нещо не е в ред. Защото този отпуск, който КНСБ предлага да бъде трансформиран от неплатен, защото в момента имат право родителите на деца до 8-годишна възраст на по 6 месеца неплатен отпуск. Сега, обаче, това, което разбирам, че КНСБ предлага този отпуск да стане платен. Ама този отпуск е 12 месеца, той не е 6 месеца. Всеки от родителите - и майката, и бащата, имат право на 6 месеца неплатен. Ако това стане - целият отпуск платен, това означава цяла една година. Аз си мисля, че по-скоро ще избодем очи, отколкото да изпишем вежди в такава ситуация. Работодателите ще нададат вой до небесата - от къде да извадят пари за цяла година заплата", посочи Нейков.

Той отбеляза още, че държавата е най-големият работодател, а за заплати тя взима от държавната хазна, от данъците, които хората плащат.

"Не мисля, че това предложение изобщо е премислено и е сериозно", каза още Велев.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад