Гост в "Здравето отблизо" беше проф. Генчо Начев, един от най-добрите сърдечни хирурзи не само в България, но и в Европа. Национален консултант по кардиохирургия и директор на столичната университетска кардиологична болница “Св. Екатерина”. За казанлъшкия си ген казва, че е характерна красотата на жените и ината на мъжете. Не обича да губи и в професията си го показва. Скритите страсти на проф. Начев са тениса на корт, червените вина, оригиналния му китайски дом, който е проектирал сам и голдън ритривъра Бари.
Професорът разказа за новостите в поставянето на пейсмейкъри и цената на секундите живот с първото цялостно изкуствено сърце
През 2013 г. във Франция се появи първото в света цялостно изкуствено сърце. То тежи 840 гр и възпроизвежда максимално точно формата и основните функции на оригинала. Създадено е от меки биоматериали, които намалят риска от съсиреци и отхвърляне на устройството от имунната система. Захранването му става с литиеви батерии. Целта е от това изкуствено сърце да се възползват болни с крайна степен на сърдечна недостатъчност или претърпели инфаркт на миокардата. За нещастие първият човек, на който бе присадено- 76-годишния Клод Дани, почина през март 2015 – 10 седмици, след като получи експерименталното устройство. Само преди дни светът научи, че вторият пациент, на който бе присадено сърцето в началото на годината вече кара колело. И не само това – пациентът, който бил носител на черен колан, искал да се завърне и към бойните изкуства. „Ставам, навеждам се и се разхождам без проблеми, казва той. Пазя равновесие. Нямам оплаквания, дори не мисля за това“. В момента в света има над 100 000 души, нуждаещи се от трансплантация на сърце.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News