"Някъде в този живот или да си паркираш колата в двора на Харвард"
Предаване: Култура.БГ, 15.03.2017
"Някъде в този живот или да си паркираш колата в двора на Харвард" от Израел Хоровиц имаше премиера снощи в Камерна зала в Народния театър. Част от екипът беше гост в студиото на "Денят започва с култура" - актрисата Емануела Шкодрева, драматургът и преводач Светлана Панчева и режисьорът и автор на музикалната картина Гаро Ашикян.
Панчева разказа, че заглавието е дълго, съставено е от две части като това се дължи на един дълъг път на търсене и откриване на тази пиеса. Първоначално са тръгнали от един превод от френски на Хоровиц, който се е казвал "Някъде в този живот". По време на проучванията на драматурга, тя е открила, че Израел Хоровиц е автор на 70 пиеси, но в тях не е имало заглавие, което дори да напомня "Някъде в този живот". След като са се свързали с литературните агенти на автора са получили пиеса със заглавие е било "Да си паркираш колата в двора на Харвард". Оказало се е, че този израз е натоварен с една лека закачка към хората, живеещи в щата Масачузец. Това е местен техен диалект, в който те не артикулират буквата "р". По този начин така се е получили, че и двете заглавия имат своите закачки.
Ашикян сподели, че много му допада начинът, по който Израел Хоровиц е конструирал пиесата, за него това е било много вдъхновяващо. Режисьорът каза, че в тази история има много липсващи парчета и това е било изключително провокативно и интересно, за да направят с актьорите една възстановка, която авторът е пропуснал. Енергията на разказа идва точно от това - липсващите парчета. "Гмуркахме са, за да изследваме точно тези пасажи от пиесата, които не се виждат на повърхността", каза той. Според него по този начин пиесата придобива едно собствено автентично звучене. Персонажите са страшно различни, а по някакъв начин са свързани. Ашикян предположи, че представлението ще е много интересно за любителите на многопластовата драматургия.
Шкодрева разказа, че ролята е много различна от нея и е било много голямо предизвикателство да "потъне в душата" на своята героиня. За нея най-интересно е изследването, че в живота на хората не се дава шанс. Нейната героиня усеща потенциала си, родена е в обстоятелства, които не й позволяват това да стане и тя го преодолява. "Нейният скок е в желанието й да отиде по-напред", каза актрисата.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News