Ограничават ли чуждите инвестиции законодателни промени?

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Спад в цените на акциите, търгувани на Българската фондова борса, оттегляне на чужди инвеститори и загуби за осигурените в пенсионните фондове предвиждат експерти. Причината - приетите преди месец промени в Закона за собствеността и ползването на земеделски земи, които влизат в сила от 1-ви май.

Промените в закона предвиждат да се налагат санкции на дружествата, които притежават земя и в които собственост имат лица, регистрирани извън Европейския съюз или в офшорни зони. Публичните компании обаче, чиито акции се търгуват на Фондовата борса, попадат в омагьосан кръг и на практика няма как да спазят закона.

Иван Такев - изпълнителен директор на Българска фондова борса: "Няма как една публична компания да контролира своята акционерна база. Принципът, въз основа на който се основава цялата борсова търговия на практика е свободното движение на капитали, тоест всеки един инвеститор може да придобие, респективно да продаде съответните акции, към които се е насочил."

Тоест няма как тези компании да определят кой да купува акциите им. Така във всеки един момент те могат да се окажат нарушители. Пазарът реагира веднага. Само за дни загубите са между 100-150 милиона лева.

Иван Такев - изпълнителен директор на Българска фондова борса: "В деня, следващ въвеждането на санкция, при това доста сериозна по размер, целият пазар така както се казва на жаргон се оцвети в червено, почти нямаше компания, която да отбелязва някакъв ръст. Надали има трезвомислещ човек, който би искал да предизвиква умишлено такова нещо."

Според Радослав Манолов, изпълнителен директор на една от публичните компании, регистрирани у нас, налагането на подобни санкции може да доведе и до фалити.

Радослав Манолов: "Бих казал, че цялата... всички публични компани на фондовия пазар, които са над 300 компании, в момента са засегнати индиректно, защото всеки едни бизнес, ако му се наложи да закупи едни декар земеделска земя, то заради този закон той не може да го направи. И трябва да заплатят огромните санкции, равностойни на буквално на ликвидиране на компанията."

Несигурната среда е знак и за чуждите инвеститори.

Иван Такев - изпълнителен директор на Българска фондова борса: "Тук говорим по-скоро за ограничаване на инвестиците, а не за ограничаване на собствеността. Надали има държава, която има желание да ограничи чуждестранните инвестиции в своята икономика."

Ефектът от съществуването на подобни санкции ще се усети в повечето отрасли и от голяма част от населението. Близо пет милиона българи се осигуряват в пенсионните фондове, които също оперират на Фондовата борса. Само за седмица загубите им надхвърлят 15 млн. лв.

Иван Такев - изпълнителен директор на Българска фондова борса: "Пенсионните фондове са най-големите инвеститори на българския капиталов базар, доколкото те притежават една голяма част от свободно търгуваните акции, намалението на цените на тези акции, за което стана дума, безспорно ще се отрази и на техните портфейли и от там на стойността на дяловете на осигурените при тях лица."

От Комисията за финансов надзор казват, че подобни строги ограничения са по-скоро изключение в страните с развити капиталови пазари, тъй като биха изплашили международните инвеститори. Според тях най-вероятно законодателят не е преценил добре последствията от подобни разпоредби.

Владимир Савов - зам.-председател на Комисията за финансов надзор: "Спазването на тази разпоредба практически е сложно, а може да доведе доста лесно и до злоупотреби. Така че по отношение на капиталовия пазар ние ги разглеждаме така направените промени в негативна светлина."

Обмисля ли да инициира промяна в спорната точка на закона министерство на земеделието?

Стилиян Митев - директор Дирекция "Поземлени отношения и комасация" в Министерство на земеделието и храните: "Към момента се ограничаваме с изпълнение на закона. Без предложения. Тоест не обмисляте да направите предложения за промяна? Това законодателят трябва да го каже дали ще има промяна в закона или не. Просто ние сме изпълнителна власт и изпълняваме закона, както е написан. Но за да се стигне до написването на закона има консултации, има предложения, които се правят, и това е част от вашата работа? Да, това е внесено от група народни представители. Ако има настъпили негативни последици, може би законодателят ще предвиди нещо друго."

От министерството засега нямат ясна позиция има ли нужда от промени. Експертите в областта на капиталовите пазари обаче са единодушни, че това е наложително.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад