Онлайн платформа срещу престъпността в селата

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

За първи път у нас стартира онлайн платформа срещу престъпността и пътните инциденти в малките населени места. Инициативата е на Асоциацията на българските села, като целта е да се засили сигурността съвместно с работата на всички институции в страната. Платформата е достъпна за всеки и позволява сигнализирането на различен тип нарушения – от кражба на земеделска техника до шофиране с висока скорост.

До създаването на онлайн платформата за сигурност в малките населени места се стига след като Асоциацията на българските села провежда съвместни срещи с кметове и кметски наместници, които поставят като основен проблем престъпността сред населението. Моделът на платформата се взаимства от вече разработени такива в няколко европейски страни.

Борислав Борисов, председател на Асоциацията на българските села: „От една страна цели от едно място централизирано хората да могат да подават сигнали във всички области на сигурността, т.е. различни измами с агротехника, агропродукция, незаконна сеч, нередности и измами по европейските програми в областта на земеделието, опасно шофиране в селата, битова престъпност.“

Платформата е с национален мащаб и работи от една седмица. Създадени са различни модули по категории за нарушенията, където могат да се качват видео и фотоматериали, както и файлове с допълнителни описания.

Борислав Борисов: „Имаме връзка директна с Европейската служба за борба с измамите – ОЛАФ по отношение на сигналите за злоупотреби с евро средства за развитието на селските райони или земеделието. Останалите сигнали наш екип ги разпределя към областните дирекции на МВР. Нашата отговорност като неправителствена организация е най-вече да стимулираме активността в селското население в тази роля на сътрудничество между местното население и институциите.“

С онлайн платформата вече са запознати и повечето земеделски производители в района. Сред тях е и Петранка Гагова, която от 15 години отглежда животни, овощни дръвчета и оранжерии в село Вързулица край Полски Тръмбеш. Казва, че престъпността наистина е голяма, а лично тя е била обирана няколко пъти. Последната кражба я ощетила с 30 хиляди лева.

Инж. Петранка Гагова, земеделски производител: „Бяха обрани всичките кабели, с което ми бяха отрязали ръцете до лактите да не мога да работя в продължение на два месеца, докато възстановя всичко. Най-незадоволителната част е, че полицията така поредния неизвестен извършител, въпреки че ние знаем добре извършителите.“

А с новата инициатива както тя, така и местните жители се надяват сигурността в селата да се засили, самотните възрастни хора да живеят спокойно, а случаите на бързо и рисковано шофиране също да бъдат ограничени.

Инж. Петранка Гагова: „Истината е, че по селата се кара с бясна скорост, ето тук на този завой, излизайки кола със 100 км/ч аз няма как да я видя и ще ме помете, както се е случвало няколко пъти.“

Маринка Недева, жител на с. Масларево: „Краде се, идат, ама не могат да ги хванат кои са, що са. “

Георги Георгиев, жител на с. Масларево: „Желателно е да има повече информация да се информира обществото, да бъде наясно, пък какво ще стане, зависи как ще се поднесе.“

Тепърва от Асоциацията на българските села ще провеждат нови срещи с всички кметове и кметски наместници, на които ще предоставят подробна информация за дейността на онлайн платформата. Заложени са още обучителни модули, както и полезни съвети за населението в селските райони. Платформата ще набира и доброволци, които ще следят пътния трафик и ще помагат при природни бедствия.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад