ООН иска да сложи край на бедността в следващите 15 години

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Преодоляването на крайната бедност в глобален мащаб и поставянето на човека и неговите права в центъра на световния дневен ред. Това ще бъде записано в заключителния документ, с който общото събрание на ООН ще определи глобалните цели на хилядолетието за следващите 15 години на юбилейната си сесия. Тя ще бъде официално открита на 25 септември в Ню Йорк, когато за първи път в 70-годишната история на организацията специално послание от трибуната на Общото събрание ще направи главата на Римокатолическата църква папа Франциск. Ръководител на българската делегация ще бъде президентът Плевнелиев.

Децата като бъдещи изпълнители на глобалните цели на ООН през следващите 15 години да бъдат включени в тяхното изработване - това пък е целта на холандска инициатива съвместно с УНИЦЕФ, подкрепена и от България!

За изпълнението на този проект деца между 12 и 18 години бяха запознати със специална детска версия на заключителния документ по целите за устойчиво развитие, който се очаква да бъде гласуван от глобалните лидери на срещата на върха в Ню Йорк.

В резултат на консултациите са изготвени няколко книжки с идеите на децата как тези цели могат да бъдат насочени към тяхното бъдеще.

- Това е много важно, – казва Ася Цветанова, дипломат в Постоянното представителство на България към ООН и експерт по правата на човека. – Развитие, защото наистина за първи път на такъв глобален форум и в ООН се чува гласът на децата и на младежите. България също участва активно в този процес със свои младежки делегати.

Това по думите на Ася Цветанова е важен принос към усилията световният дневен ред на развитието действително да бъде основан на правата на човека.

От опита на ООН през последните 15 години бе установено, че ако не бъдат съблюдавани правата на човека, всъщност развитието няма да постигне пълния си ефект. Затова и желанието на България като част от преговорния процес по целите за устойчиво развитие за следващите 15 години е да се наблегне на работата с децата и младежите, допълва Цветанова.

Като един от българските млади делегати в ООН Радина Колева разказва, че тази инициатива е наистина отлична възможност гласът на младите хора да бъде чут. За нея една от най-важните цели пред страните членки на ООН за следващите 15 години е да спомогнат за спазването на човешките права и затова нито един член на планетата да не бъде оставен на заден план.

Радина Колева, български младежки делегат в ООН: Бих искала да видя по-малко международни конфликти, вътрешно-държавни конфликти и граждански войни, по-малко хора, страдащи от последствията на крайната бедност. Има толкова много млади хора, които живеят с по-малко от долар и 25 цента на ден!

- Вярваш ли в способността на такава организация като ООН да помогне за осъществяването на тази твоя мечта?

- Ключовата роля на ООН е в това да посочва проблемите и да направи спойки към решаването им. Може би не винаги ще успеят държавите да постигнат съгласието да решат всички проблеми, но е важно, че се предизвиква диалог, вниманието на обществото за проблемите и когато се говори за тях, е въпрос на време да се решат.

Ще се вслушат ли глобалните лидери в гласа на младите - това ще стане ясно през следващата седмица в Ню Йорк. А за постоянната българска мисия към ООН работата по проблемите на правата на човека остава ключов приоритет наред с въпросите на мира и сигурността, подчерта пред БНТ посланик Стефан Тафров.

Стефан Тафров - посланик на България в ООН: "България е изключително активна по въпросите на човешките права. Имали сме период в миналото си, когато човешките права не бяха спазвани, така че имаме своя горчив опит какво трябва да се направи и имаме своята специална роля в отстояването на човешките права по света."

"Това е единственият начин известен до момента да се преодолеят неравенствата както между държавите, така и вътре в самите тях. Затова и дневният ред на развитието след 2015 г. трябва да обедини трите стълба на устойчивото развитие - икономически, социален и околна среда. Това е единственият начин, по който могат да бъдат решени предизвикателствата комплексни, които стоят пред нас в момента", обобщи Юлиана Ангелова, дипломат в Постоянното представителство на България към ООН и експерт по въпросите на развитието.

Принос на страната ни в заключителния документ по целите на хилядолетието е включването и на специална глава с акцент върху правата на жените и момичетата, което по думите на българските представители в ООН е наистина голямо развитие за Организацията и световната политика.

"Генералният секретар на ООН е човек на диалога и един български профил на този генерален секретар изглежда идеален", смята Стефан Тафров.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад