Опасни игри - виртуално и реално

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Твърденията за една страховита игра, разпространявана през социални мрежи, тези дни уплаши и притесни родители. „Син кит“ се казва тази игра. Подтиква към насилие и самоубийство младите хора. Дали наистина има такава игра или е фалшива новина и изобщо от къде тръгна всичко това, разговаряхме в студиото на „Още от деня“ с експертите Георги Апостолов от Центъра за безопасен интернет и психологът Иван Игов.

„Като игра организирана няма. Историята датира от преди почти 2 години – от ноември 2015 година, когато е първият бум на тази сензация в Русия. Истината е, че няма такава организирана игра. Самоубийствата в тийнейджърска възраст не са нещо ново. Това е проблем навсякъде. По принцип общо за света това е втората по значимост причина за смърт на хора между 15 и 24 години, а Русия е една от водещите страни по самоубийства на непълнолетни. Това, което като сензация гръмнаха руските медии и тогава и се поде неизвестно защо сега в началото на февруари пак, цитират се данни за самоубили се непълнолетни без да се прави сравнение с предишен период и освен това без да има някакво доказателство“, каза Апостолов.

„Цифрата, която се върти през всички медии, е 130 самоубили се, от които е установено от руската полиция, че 80 от тези самопубили се, са участвали в такива групи, които медиите сензационни ги нарекоха „групи на смъртта“, които са създавани в руския вариант на Facebook „В контакте“, които всъщност са част от една субкултура младежка. Там има магия, там имаме пресъздаване и използване на елементи от различни източници. Например в играта се твърди, че трае 50 дни, като всеки ден някакво предизвикателство и на 50-тия ден получаваш заповед да отидеш и децата отиват и се самоубиват. Защо 50? Ами защото има такава книга – това е романът на Стейс Крамер“, продължи той.

„Големият проблем е, че наистина тормозът между деца по социалните мрежи, мобилната телефония и т. н. е доста висок. Последните изследвания показват, че поне 40% от децата са се сблъсквали с такъв проблем, а за някои това е ежедневие. Използват го педофили, които принуждават деца да изпращат определени снимки. Така че проблемът не е в „Синият кит“, просто пробелемът в „Синият кит“ беше част от една голяма кампания, която е насочена за създаване на несигурност особено за хора, които са чувствителни чрез децата си“, каза Игов.

Вижте целия разговор във видеото.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад