Опасно близо. Гръцките неизвестни пред България

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Проф. Христина Вучева, бивш финансов министър, Владимир Каролев, съветник на министъра на икономиката, Георги Ангелов, старши икономист в "Отворено общество", бяха гости в студиото на "Още от деня". С тях разговаряхме за случващото се в Гърция и как то се отразява на България.

Проф. Вучева изрази надежда, че Гърция ще остане в еврозоната и ще се намери подходящо решение за кризата там. Тя беше категорична, че за Ципрас трябва да се говори с уважение, защото е избран от народа. Освен това трябва да се има предвид, че Гърция не е доведена до това състояние в последните 5 месеца по време на управлението на това правителство, а то е резултат от недалновидна политика, водена от 2010 година насам. Основният проблем е да бъде намерен механизъм, чрез който гръцката икономика да започне да създава приходи.

Беше ясно, че предизборните обещания на Сириза са неизпълними, а кариерата на Ципрас се гради на вечно неизпълними обещания, които ставайки премиер, той можеше да модифицира, но не го направи. Сега в Гърция берат плодовете на този популизъм, заяви Владимир Каролев. Той допълни, че Ципрас не е избран с мнозинство, а с гласовете на 1/3 от гласувалите гърци.

Георги Ангелов определи поведението на гръцкия премиер като абсурдно. "Никой, който иска да отпусне пари на Гърция, няма да ги отпусне, докато не разбере какво иска Ципрас - иска ли да прави реформи, за да получи пари, или ще продължи както досега нищо да не прави, т.е. ще изхвърчи от еврозоната. Това е основният въпрос, който пречи на Гърция да сключи споразумение." Той посочи, че никой кредитор няма да даде пари на някого, който си сменя мнението по 8 пъти на ден, а в случая Ципрас има две мнения едновременно - едно за пред кредиторите и едно за пред избирателите.

По отношение на ситуацията в България проф. Вучева подчерта, че ние трябва да сме благодарни, че нашият външен дълг намалява решително от 2003 година, като спрямо БВП падна най-ниско през 2008 година. В момента, каза тя, в България има едно връщане назад, но все още се държим прилично в рамките на ЕС. Тя беше поредният експерт, който потвърди, че няма абсолютно никаква опасност за банките у нас, които са дъщерни на гръцки акционери и те са изключително стабилни.

Владимир Каролев призна, че в Гърция, въпреки проблемите им, са доста по-производителни от нас. "За това си има причина и няма да се уморя да я споменавам. Това е т.нар. развит социализъм. Там не е имало такова животно." В периода 2000-2008 г. обаче България настигаше Гърция, което не продължи като тенденция заради кризата. Той подчерта, че за България е изключително важно да влезе в "чакалнята" на еврозоната. На българитне, пътуващи за Гърция той препоръча да тръгват натам с достатъчно пари кеш, защото не е ясно кога и дали ще отворят банките.

В заключение Георги Ангелов каза, че това, което гърците в момента преживяват, ние, българите преживяхме по време на управлението на Жан Виденов. "Пожелавам на гърците Ципрас да не се окаже Жан Виденов, защото хиперинфлацията ще се отрази много лошо на стандарта им на живот."

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад