От мястото на събитието: фронтът срещу джихадистите

Предаване: Панорама, 17.04.2015

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Репортажът от Ирак е на Бойко Василев и оператора Хрисимир Данев. В иракски Кюрдистан пъстра коалиция воюва с Ислямска държава. Екипът на БНТ се среща с кюрдските сили на фронта близо до Мосул.

Делник в Ербил, столицата на иракски Кюрдистан. Напоследък градът е пораснал. Говори се за строежи, сделки и петрол. А фронтът е само на 30 км. Предната линия пресиче пътя за Мосул. Отсреща е ИД.

Полковник Шукур казва: "Те стоят срещу нас. Искат смърт и разрушения. Терористи - това обяснява всичко".

Кюрдските бойци се наричат "пешмерга" - онези, които срещат смъртта.

Според ген. Дедауан Хошид от кюрдските сили в Ирак "пешмерга"е да срещаш смъртта и да жертваш живота си за каузата, за да живеят семейство и народ в достойнство".

Кюрдите защитават фронт, дълъг 1050 км. Сега при Хазер джихадистите се спотайват, но генралът няма да забрави миналия август, как ИД иззе Мосул, прочисти го и прибра оръжието на 5 иракски дивизии.

Ген. Дедауан Хошид обяснява, че те имат голям боен опит. Повечето са от бившата иракска армия, други са се били в Афганистан иили Пакистан, или пък от 4 години воюват в Сирия. "Конфискуваха бойна техника от иракската армия. те са безмилостни и жестоки, хора без принципи. Ако те хванат, или ги следваш, или си им враг, т.е. мъртъв, независимо дали си жена, дете или възрастен", добавя Хошид.

Избягалите от Мосул са в лагера Бахерка. Хлебар от християнско предградие страни от камерата заради роднините, които са останали. вече е видял как джиходистите застрелват брат му с 5 куршума.

Лагерният шеф добавя - а една жена тук видяла как убиват детето й. "Този лагер е един малък Ирак. Има различни етноси - араби, кюрди, туркомани и разнни религии - сунити, шиити, какаи, азиди, шабак. Живеят мирно и заедно. Гледаме да не говорим много за религия", казва управителят Сируан Джафер.

Фронтът при Хазер минава през няколко християнски села. Ще се върнат ли разбягалите се хора, никой не знае.

"Видях с очите си как бягаха християнските семейства, - мъже и жени с дни наред", казва ген. Хошид. "Пристигат при нас, а ние ги пазим".

След падането на Саддам Хюсеин през 2003 пешмерга бранят този фронт. "На нас се падна да застанем срещу Ал Кайда, Осама бин Ладен, Ансар ал Ислам и сега ИД. Помагаме и на нашите братя християни", казва полк. Шукур.

И тя е била тук. 28-годишната незрет е прочутите жени пешмерга. Името й означава "поглед, който уручасва". Казват, че джихадистите се боят да не ги убие жена. Нямало да отидат в рая. Незрет още помни фронта при Хазер.

"От долното село ни обстрелваха с мини. беше страшно. Гордеят се, че редом до братята пешмерга бях на първата линия. С вдигната глава победихме".

Сега Незрет е във военната полиция на кюрдските сили игорда, че служи на кюрдския народ. Лейт. Незрет Мохамед казва, че среща разбиране от приятелките си и че те се гордеят с нея.

През август нещата бяха зле: джихадистите застрашаваха Ербил и Багдад. Днес обаче американските самолети удррят от въздуха, от юг настъпва иракската армия и шиитските милиции, а на север са кюрдите.

"Кюрдите и пешмерга прекършипа мита за непобедимостта на ИД. Гордеем се със саможертвата на 1300 пешмерга убити и към 6000 ранени. ИД може да бъде победена, но с обща стратегия. В останалата част от Ирак и в Сирия джихадистите са терористична държава. на кърдския фронт обаче те са само терористична организация", подчертава Хемен Хаурами от Кюрдската демократическа партия.

"ИД понесе много загуби от пешмерга.Благодарни сме за координацията между нашите сили на терена и щкоалиционните сили в небето. Но пешмерга се няждаят от още помощ, за да завършат мисията", казва министър Фалах Мустафа от отдела по външните работи на Кюрдското регионално правителство в Ирак.

Заради бюджетните спорове между Кюрдската автономия и иракското правителство кюрдските чиновници не получават заплати вече трети месец. Бойците също, но продължават да се бият. Генерал Хошид разказва случаи, с които потвърждава героизма, смелостта и честта на бойците пешмерга.

Те обаче не бързат към Мосул. Кюрдите не искат да го отвоюват сами, за да не предизвикат кюрдско-арабски конфликт. Според генерала, трябва да се подходи предпазливо.

Срещу Мосул трябва да действа общата иракска армия, а най-отпред да бъдат сунити. Засега обаче такива няма достатъчно. Много иракски сунити са при ИД и се боят от отмъщението на безмилостните шиитски милиции, които пред дни безчинстваха в сунитския Тикрит.

"Днес Тикрит има голям проблем с влизането на шиитските милиции. да, гонят ИД, но и те убиват, грабят и палят. това ражда у сунитите недоверие и страх", пояснява Ако Мохамед, генерален директор на медийна къща "Рудау".

Според генерал Хошид централната иракска армия не помага на пешмерга.

Часът за Мосул още не е дошъл.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад