Парадокс в здравната ни система

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Бързи и добре обучени екипи, макар и не доктори, вече ще ни спасяват в първите минути, след като ни застигне проблем със здравето. Въпреки недостига на кадри в Спешната помощ, вече има един випуск обучени парамедици от Българския червен кръст, но те не могат да работят по специалността си. Парадоксът е, че има професия парамедик, но официално нито една държавна институция не е записала какви са задълженията и отговорностите му.

Долекарската помощ е необходима на местата с инциденти, където парамедиците запазват жизнените функции на пострадалите, до идването на медицинските екипи, но заради неясни критерии парамедиците все още не могат да намерят своето място, споделя заместник-генералният директор на БЧК д-р Надежда Тодоровска.

Надежда Тодоровска - зам.-генерален директор на БЧК: "Все още в България не са официално обявени държавните образователни изисквания за професията парамедик. Тоест за съжаление законът позволява този анахронизъм, да имаш право да обучаваш, да даваш удостоверение, но в същност няма единни стандарти, разписани официално от държавните институции, по които да се извършва това обучение. Много е важно да има вътрешно-нормативна наредба, с която да се позволи парамедиците и в България да се реализират на тези позиции - като пожарникари, в спешната медицинска помощ."

Елизабет е една от първите дипломирани парамедици у нас. Около 1 200 лева и е струвала едногодишното обучение в Българския червен кръст, за съжаление обаче още няма щатни позиции за тази професия. Това е причината тя да избере да стои вкъщи и да гледа детето си, надявайки се, че скоро ще има регламентирани и ясни единни стандарти за парамедиците.

Елизабет Лазарова - парамедик: "Приемаме, че аз съм вече на работа, няма ясен алгоритъм на какво точно имам право, какви лекарства имам право да използвам, какви алгоритми да спазвам и реално какви отговорности имам."

У нас Българският Червен кръст съвместно с Германски Червен кръст област Баден-Вюртемберг вече са подготвили и обучили един випуск, с общо 15 парамедици от трета степен.

Пенчо Пенчев - експерт дирекция "Социална и здравна политика" на БЧК: "Това са хора, които могат да оказват първа помощ, могат да шофират линейка. 960 часа, от които около половината от тях се обучават от БЧК, а практическата част на обучението преминава във ВМА."

За нуждата да бъдат назначавани на щат парамедиците в Спешната помощ говорят и цифрите: всеки четвърти в системата е на възраст между 55 и 65 години, а само 8 % от служителите са във възрастовата категория до 35 години. За да бъдат максимално полезни, шофьорите на линейки също трябва да минават специално обучение.

Пенчо Пенчев - експерт дирекция "Социална и здравна политика" на БЧК: "Само у нас, не знам дали има други места, поне в Западна Европа, където да има само шофьори на линейки - всички, които управляват линейките, трябва да могат, в някаква степен, да оказват първа помощ."

А кога наистина парамедиците ще влязат в линейките и ще решат най-големия проблем в спешната ни помощ - хроничния недостиг на лекари, остава да видим.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад