Манолов: Пенсионната система у нас страда от решенията на политиците
Предаване: Още от деня, 24.02.2014
Наложително е в пенсионната реформа да се въведат промени, тъй като там се направиха много глупости, "особено през 2011 година, когато някой позволи на Дянков да се занимава с пенсии", това заяви в студиото на "Още от деня" Димитър Манолов, вицепрезидент на КТ "Подкрепа" и председател на НС на НОИ.
Той не се ангажира със срокове относно реформите, защото по думите му първо трябва да бъде преценен размерът на щетите, нанесени от недалновидните решения, довели до това състояние пенсионната система, да се анализират и след това да се прецени как нещата да бъдат поправени. Той приведе пример с Германия, където вдигането на възрастта за пенсиониране се прави с по месец на година.
Димитър Манолов посочи, че в България големият проблем не е безработицата, а ниската заетост. Затова в страната ни има най-неблагоприятният коефициент на зависимост - у нас малко повече от 1 работещ работи за 1 пенсионер. Съотношението е 1.1:1.
Димитър Манолов беше категоричен, че пенсионните осигуровки трябва да се върнат на нивата отпреди реформата на Дянков и това решение трябва да се вземе изключително бързо.
"В момента в частните пенсионни фондове след мъдрото управление има по-малко пари, отколкото са събрани от осигуровки. Тези пари се разходват по много недобър начин и трябва да е абсолютно ясно, че хората оттам няма да получат пенсии", каза Манолов и допълни, че олигополът трябва да бъде разбит, защото е много лесно да правиш задължителен бизнес.
Пенсионната система в България от години наред има един основен проблем и той е, че решенията за нея се взимат от политици. "Когато в България управляват политици с нисък хоризонт на мислене, който най-често е един максимум четиригодишен мандат, не може да очакваме от тях читави решения", обобщи той.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News