Пет сценария в Бялата книга - коментар на Огнян Златев

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Огнян Златев, ръководител на Представителството на ЕК в България, коментира в студиото на "Още от деня" Бяла книга за бъдещето на Европа, представена от Жан-Клод Юнкер. Той се съгласи с казаното от премиера Герджиков, че бъдещето на Европа е федерализмът, като подчерта, че изразява личното си предпочитание. "Това е сценарият за моето виждане накъде трябва да вървим", каза той и поясни, че федерална Европа означава максимална интеграция на европейските икономики, на всички европейски системи с единен център на управление, който да бъде Брюксел.

Пет сценария бяха очертани от председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер.

Първият вариант е както до сега, но без Великобритания.

Вторият сценарий е да се запази идеята само за обща търговия, която означава общ пазар. Свободното движение на хора ще бъде решавано съобразно националното законодателство, обясни Огнян Златев. И уточни, че този вариант не би бил особено добър за българските граждани.

Третият е така наречените коалиции по интереси. Това е прословутата Европа на няколко орбити или на няколко скорости, както някои я наричат, каза ръководителят на Представителството на ЕК в България. Поясни, че това означава страните, които са в много по-голяма степен на взаимна интеграция, да вървят заедно напред с по-бързи темпове. Факт е, че има по-големи икономики, които са по-силни, по-развити, които имат предпоставки да се развиват още по-бързо, и има други страни членки с по-слаби икономики и с по-слаба степен на различни видове интеграция в общоевропейската икономика, които всъщност ги дърпат назад. Къде ще бъде България, ако се приеме този сценарий - това ще зависи от позицията, която българската страна вземе по време на обсъждането на всеки един от тези 5 сценария, посочи Огнян Златев.

Четвъртият сценарии е, че ЕС действа заедно по група по общи интереси, обща валута, но в същото време всяка страна си развива различните области сама. Това е сценарият, по който ние решаваме да работим заедно по 3--5 големи теми, за останалите всеки се оправя съобразно собствените си възможности, поясни Златев. И изрази личната си гледна точка, че България не може да съществува изолирани, имайки пред вид много неща - глобалната политическа обстановка, степента на развитие на българската икономика и на развитието на нашите институции. "В наш интерес е ние да бъдем максимално участници в някакви по-големи групирания - било икономически, било политически", каза Огнян Златев. И припомни, че когато България започна своето членство в ЕС, стандартът на живот беше доста по-нисък, и всички ние искаме да живеем по-добре. За да стане това, според Златев, ние не можем да го направим сами, трябва да бъдем част от по-голямо цяло, което да ни дърпа напред и да ни помага по-бързо да наваксаме разликата между нас и по-развитите държави.

Последният - пети - сценарий е максимално федерализиране, всички ние сме взаимно интегрирани, работим всички заедно, пазарът ни е общ, законодателството ни е общо, правоохранителните органи са общи - работят по едни и същи правила, т.е. максимална интеграция във всяка една посока, коментира ръководителят на Представителството на ЕК в България.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад