Плетене за малки и големи

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Нов живот за плетенето дава международен проект "Зиг-заг". Целта е деца, родители и учители да усвоят тънкостите на позабравени текстилни техники и да докажат, че плетенето не е отживелица. За проекта разказа Юлия Стефанова в "Денят започва".

За тези деца не компютрите и новите технологии са толкова интересни, колкото преждата. Не че им е лесно да плетат. Напротив. След няколко неуспешни опита обаче и малко помощ от майките си успяват да сътворят истинско изкуство.

"До 7-та, 8-та година ти се струва, че само им показваш и че не се отличават от всички деца, на които го показваш. Но в един момент - след като поотраснат те самите, започват да измислят, да показват на другите и то това е смисълът на тези неща, които правим!", разказва Бояна Минковска.

"Децата обичат да ходят вече на село - не е тая отживелица - не, няма да ходим вече на село, няма какво да правим - не е така. Напротив. Ние като ходим на село, той много се впечатлява от това, като разбере как става всъщност самата нишка, че е от вълната, че е от животното, че е се подстригва, хурката... всичко това той може да го види и е много хубаво!", споделя Галя Савова.

"Плетенето има и леко терапевтичен ефект, защото - знаете, дори и аз като майка, знам колко се натоварват децата с всякакви неща - искаме да са успели във всичко, да са развили всичко и това е един много удобен вариант да си починат - за 15-20 минути дори, ако почнат да си го правят - така да се усамотят със себе си, да се разтоварят от всичко, което им се струпва в ежедневието", пояснява Бояна Минковска.

Освен че помагат на децата си, майките обменят опит и тънкости помежду си. Признават, че са самоуки и не са се учили от бабите и майките си.

"Тази бутилчица малко по-сложно става, защото в нея се вграждат тези мъниста, което е малко по-пипкаво, но като знаете какъв ще е ефектът накрая - релакс, абсолютен! Нито натоварва, нито умора - не, сядаш - цък, цък... или плетеш, или четеш", въодушевена е Галя Савова.

"По някой път самички, по някой път си показваме една на друга - кой какво е открил, кой какво е измислил - вечер като си лягаш - аа, знаеш ли, че тука се сетих нещо - дай да го пробваме! Пробваме разни неща - не стават всички и когато стане вече е много хубаво, защото можеш по най-лесния начин за децата - да им го покажеш! Това е много важно - да можеш да им го представиш така, че да е лесно за всички, които за първи път опитват!", споделя и Бояна Минковска.

Възраждането на текстилните технологии е част от международен проект, в който участват София, Италия и Холандия.

"Идеята на проекта е да се създадат видео учебни уроци, които да бъдат в помощ на учители, родители в областта на тъкането, плетенето и филца - това са текстилни техники, които общо взето са позабравени!", разказва Мария Банова - арт художник.

Изкушените от плетенето софиянци могат да се включат във фестивала, който ще се проведе в градинката в квартал "Лозенец" на 17 септември.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад