Политическа равносметка

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

В следващите две седмици властта у нас ще се смени. Първо избраният за президент ген. Румен Радев ще положи клетва пред Народното събрание, а три дни по-късно на 22 януари ще встъпи в длъжност. След това държавният глава ще назначи служебна правителство, което ще поеме управлението на държавата. Очаква се до края на месеце президентът Радев да разпусне 43-тото Народно събрание и да насрочи парламентарни избори на 26 март или 2 април. Подобна ситуация с пълна смяна на властта страната ни вече е преживявала преди 20 години през 1997 година. Гости в студиото на "Денят започва" бяха проф. Екатерина Михайлова и Николай Камов, и двамата били в активната политика тогава, а днес - експерти и анализатори.

"Конструкцията, която ни е дадена в тази ситуация, не само това, което предстои, но както сме го виждали в предишни случаи, е че в един определен период всъщност се концентрира и властта и вниманието в ръцете на президента, при това на новоизбрания президент", каза проф. Михайлова. Тя обясни, че освен да е президент, той ще трябва да назначи правителството, което да управлява в състояние на липса на парламент, на контрол от страна на законодателната власт. Според нея, заради голямата отговорност, трябва много внимателно да се състави такова правителство, което колкото може да не сблъсква политическите сили, а в същото време да се извършват необходимите неща за страната. Проф. Михайлова обясни, че въпреки че е служебено, правителството, което ще назначи Радев, е пълнокръвно. Тя припомни, че пред 97-ма са били възложени едни много важни задачи от типа на водене на преговори с международните финансови институции, за да може страната да излезе от тежкото състояние. И пред предстоящетото правителство ще бъдат поставени тежки задачи, които да свърши в този период. По нейно мнение трябва да има балансираност. "Ако кабинетът е червен, няма да печели нито БСП, нито президента", смята Михайлова. Тя припомни, че освен държавен глава, президентът е и обединител на нацията.

Камов смята, че най-голямата грешка при формиране на служебния кабинет ще е той да не бъде служебен, той не трябва да е партиен и всякакво влияние, внушение биха компроментирали президента. Камов обясни, че пред себе си Радев има един шанс да покаже всичко това, за което говореше в кампанията, да покаже, че е българският президент или пък отбратното - да демонстрира влияние от страни. "Мисля, че тук президентът е този, който ще гледат, а не толкова самия кабинет", прогнозира той. Камов припомни, че те са живяли в период на много остра конфронтация, имало е култура, най-ярките имена на българската интелигенция са били пряко включени във взимането на политически решения. По негово мнение е ставало въпрос за друг стандарт и тогава е имало предвидимост на решенията. "В света в момента не може да се каже, че политиците са локомотив към по-добро, те с спирачка в много случаи", смята Камов.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад