Политическо судоку - говорят депутатите Настимир Ананиев и Филип Попов
Парламентът излезе в коледна ваканция до Богоявление - 6 януари, и до встъпването в длъжност на новоизбрания президент народните представители ще имат две парламентарни седмици с 6 редовни пленарни заседания. Още в първия си ден като президент ген. Румен Радев има право да разпусне това Народното събрание, защото то не може да състави редовно правителство. В същото време не се знае дали парламентът ще има допълнителни заседания и колко ще бъдат те.
Трябва ли да се променя Изборния закон, за да се съобрази с референдума? Как ще се финансират партиите, след като хората гласуваха за намаляване на партийните субсидии? В "Денят започва" на тези и други въпроси по темата отговориха депутатите Настимир Ананиев от Реформаторския блок и Филип Попов от "БСП лява България".
По-голямата ваканция на Народното събрание не е въпрос на удобство, а става дума какво може да свърши в оставащото му време. Парламентът е с изчерпан кредит на доверие и е неморално да предприема стъпки за някакви радикални реформи, заяви Филип Попов. Той добави, че подобно на колегите си, ще използва ваканцията за среща с хората в избирателния си район, за да поставят проблемите си и да се потърси решение. Попов беше категоричен, че президентът Плевнелиев е бил длъжен да назначи служебен кабинет. Текстовете с Конституцията са императивни, но пропускът, че няма посочен срок, беше използван, за да се удължи животът на това правителство и да се заметат следите, каза още той.
Настимир Ананиев беше категоричен, че партийните субсидии трябва да се намалят. Той припомни, че реформаторите вече са правили подобно предложение през 2015 година, но то е било отхвърлено в пленарната зала. "Вчера го направихме отново. Ние предлагаме една регресивна скала, която започва от 11 лева за първите 150 хиляди гласа, след което за всеки 100 пада с по 1 лев надолу - 10, 9, 8, докато стигне до 1 милион и след 1 милион гласа се фиксира на 11 стотинки на глас. По този начин почти наполовина се намаляват субсидиите и няма да се налага големите партии да държат огромни суми във влогове", обясни депутатът-реформатор. Според него, ако бъда приета субсидия от 1 лев, партиите ще бъдат тласнати към корпоративна зависимост и непрозрачно финансиране.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News