Понятия и конфликти в средното образование

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Като се изключи вълната от заробвания по време на османското завоевание, българското население в империята никога не е имало робски статут. Българите били данъкоплатци и се ползвали от право на собственост, наследяване, придвижване и пр. – все права, от които робът по презумпция бил лишен.

Това се посочва в отворено писмо на български историци, провокирано от дебата какъв термин да се употребява в учебното съдържание по история на България за шести клас за определяне на периода, в който българите са били поданици на Османската империя.

„Намерението ни е да го внесем в министерството и в Комисията по образование към парламента, но изчакваме избора на нов министър“, разясни доц. Светлана Иванова. Писмото е подкрепено от над 130 души – учители, учени от БАН, преподаватели от Софийския университет, НБУ, Великотърновския, Югозападния, Пловдивския университет, служители от Народната библиотека.

„Историята изглежда измамно лесна наука, но все пак и тя работи със своя научна терминология и това, което се опитахме да направим с нашето писмо, е да върнем разговора на терена на здравия разум и на академизма“, поясни доц. Олга Тодорова.

"Писмото се стреми да тушира оживлението по термините", коментира проф. Николай Аретов.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад