Посланик Стефан Стоянов: Отразяването на процесите в Гърция у нас е неадекватно

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Светло бъдеще в тъмно настояще. Има ли ново начало за Гърция? В студиото е бившият ни посланик там Стефан Стоянов.

Стоянов се въздържа да изкаже своето собствено мнение относно дали е необходима пламенна защита за Гърция, тъй като ситуацията там, по думите му, е много интересна. Според него процесите там са изключително интересни, а отразяването им в България е неадекватно поради непознаването им.

Бившият посрланик в южната ни съседка напомни как допреди няколко години имаше две основни партии, които се редуваха във властта в Гърция, а изведнъж те започнаха да управляват заедно. Сега има една фигура като Ципрас, който е начело на една лява, но не крайно лява, тъй като там си имат и ортодоксална комунистическа партия, каза Стоянов. Ципрас оглави лявата партия СИРИЗА и постигна неща, които се стават за първи път в гъцката история. Първо, на референдума по негова инициатива с НЕ гласуваха над 60 на сто от участвалите и то не само от неговата партия, а и от други пратии, включително от десните - около 15-20%. Освен това, когато тръгна да преговаря, той поиска от парламент мандат да води преговорите и го получи с над 250 гласа от общо 300 депутати. Сега се оказа, че все повече хора от СИРИЗА отказват да гласуват по проектозаконите  в резулатат на спораузмението с ЕС, което подписа. А то предвижда да се променят редица закони, от които най-болезнени за пенсионната реформа, за ДДС и т.н. И тези закони се приемат с голямо мнозинство, при това със солидната подкрепа на опозицията. Обратно - когато се постави въпросът за вот на недоверие към правителството, хората от СИРИЗА, които обикновено не подкрепят новите закони, казват твърдо, че застават зад него. Според Стоянов в момента в Гърция има поне десет подобни политически парадокси.

И още - Ципрас практически се е присъединил към една група, в която има трима нобелови лауреати - Стиглиц, Кругман и още един от кипърски произход (когото Стоянов не назова). Те подкрепят Гърция, съветват я за излизане от Еврозоната, каза Стоянов като подчерта: "Те са все пак нобелови лаурети от 21 век. Единият от тях е бил председател на икономическия съвет на американския президент. не са случайни хора...".

По отношение на проблема с гръцкия държавен дълг и може ли той да бъде опростен, Стоянов смята, че трябва да се уточни дали този въпрос е политически, икономически или правен. Според него този въпрос не е експертен, а политически и исотрията през последните 100 години е пълна с примери, в които въпроси от подобен характер се решават полтически. поселник Стоянов припомни как преди 8 години България опрости над 3,5 милиарда на Ирак като по съвета на нашите съюзници взе едва 360 милиона. А в Европа, допълни Стоянов, държавата, на която са били опростени най-моного дългове, е Германия (не става дума за репарации след войните). Става дума за обикновени дългове.

Оптимист ли сте, че гърците ще се справят с тежката задача, която им предстои? На този въпрос Стоянов отговори така: "Гърция има огромен дипломатически потенциал и тя винаги се е справяла в краткосрочен план, но в дъргосрочен план, не я чака светло бъдеще, тъй като реформите ще са тежки и няма да могат да бъдат проведени напълно".

 

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад