Преди зимата ЕРП-тата под лупа заради "студения резерв"
Темите в предаването:
Очевидно има предвиждания, че ще има дефицит в системата. Поради това Регулаторът не дава това искано намаление. Не е лошо в системата да има резерви и буфери, коментира енергийният експерт проф. Атанас Тасев в "Денят започва".
За него е очевидно, че "Регулаторът ще бъде постоянният обвиняем". Въпреки това проф. Тасев стича, че взетите решения са правилни, посоката действия е вярна и "Регулаторът трябва в по-дългосрочен период да прави сценарии".
Според неговия колега Явор Куюмджиев, също гост в студиото на предаването "Регулаторът напоследък прави неразумни движения".
Първото неразумно движение беше закъснялото покачване на цената на природния газ преди 6 месеца, което предизвика шоково увеличение. Това се получи понеже идваха избори... Това предизвика напрежение в системата и сега с по-малкото намаление от исканото се опитва да компенсира, каза енергийният експерт.
Експертите заявиха, че проверките на Министерството на енергетиката са стандартна процедура енергодружествата на прага на зимата, за да се подсигури "студен резерв" на енергийната система.
"Студеният резерв" означава централи, които да се включат, ако потреблението се качи над 7 000 мегавата или над някаква определена норма. Те трябва да включат в някакво много кратко време, за да компенсират нарасналото потребление. Проблемът през миналата година беше, че централите, които бяха спечелили търговете за "студен резерв", не се включиха, обясни Явор Куюмджиев.
Проф. Атанас Тасев допълни, че за неизпълнение на задълженията по осигуряване на "студен резерв" ще се въведат строги санкции. Той допълни още, че е важно всички звена в енергийната система да са стабилни и "да се направят тестови пускове на централите, за да се установи дали те имат реална готовност", а не са "купчина старо желязо".
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News