Улавяне на слънчевата светлина в пластмасова бутилка през деня. И освобождаването й щом падне мрак. Изглежда като забавление или детска игра. Само че в случая никой не се състезава със слънчеви зайчета. Говорим за бутилка, която наистина може да грейне, благодарение на слънчевия си заряд. Изобретението е на чилийски учени. Идеята им не е сложна, но пък върши чудесна работа.
"Този соларен модел е изграден от четири елемента. Има соларен панел, който е свързан с батерии - в случая те са акумулаторни и за многократно презареждане. Моделът има затворен контакт и е снабден с LED крушки. Именно те генерират светлината, което е и основната особеност на слънчевия модул. Той е снабден и с куки, разработени специално за окачане в затворени помещения. Това превръща лампата не просто във фенер, а в сериозен източник на светлина, който да гарантира разнообразни дейности", разказва изобретателят Кристиано О'Раян.
„Преносимо слънце” – така чилийските учени наричат изобретението си. Лампата се зарежда за 8 часа. Но едно пълно зареждане осигурява светлина за 50 часа. Бутилката свети в диаметър 5 метра. Чилийците са убедени, че изобретението им може да намери приложение къде ли не. Надяват се, обаче, че то ще е полезно най-вече за бедните райони. Първите соларни лампи ще бъдат изпратени в Хаити, за да осигуряват светлина около кладенци с питейна вода.
"Искаме да направим питейната вода в този район по–достъпна. Затова тези лампи ще направят кладенците по-безопасни и ще осигурят достъп на повече хора до водата", пояснява Кристиано О'Раян.
Но най-вече чилийците се надяват, че със соларната си лампа ще успеят да променят отношението на хората към енергията.
"2015 е годината на светлината, затова искаме да дадем на нещо на хората, което да ги накара да се замислят за нея. Нещо, което ще ги накара да се замислят за използването на възобновяеми източници на енергия", казва изобретателят Матиас Казанова.
„Слънце в бутилка” - чилийските изобретатели не възнамеряват да се ограничават с този проект. Те разработват светещи бижута, надяват се, че ще успеят да приспособят повече предмети от ежедневието на хората в соларни лампи. Защото какво по-хубаво от това да „носиш слънцето със себе си.
Автор: Милен Атанасов
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News