Пресечни точки. Желанията на общините и възможностите на държавата. Хасан Азис
Предаване: Още от деня, 07.01.2019
Духът на предизборните обещания излезе от Министерския съвет и официално беше открит политическият пазар предвид предстоящите европейски и местни избори. Обещанието за изключването на определени части от пътищата, дадено от най-високо ниво, е заразителен. Още в същия ден, в който беше изказано от Министерския съвет, няколко от кметовете започнаха да пригласят на това предложение и всеки с идеята да бъде в услуга на своите съграждани поиска части от пътищата също да бъдат без винетки, коментира кметът на Кърджали.
„Една много малка част от общините в нашата страна могат да си позволят да поемат част от републиканската пътна мрежа с условието да се грижат за нея”, допълни той.
Хасан Азис посочи, че от 265 общини само 4-5 могат да си позволят да поискат прехвърлянето на републиканската пътна мрежа към общините. Това са София, Пловдив, Варна, Бургас.
Той призова всички граждани, независимо дали живеят в малки или големи общини, да бъдат равнопоставени. "Ако една голяма община може да си позволи да обещае на своите съграждани да поеме част от републиканската пътна мрежа, 260 общини не могат".
Ако някой трябва да има претенции участъци от пътищата да бъдат без винетки, това е Кърджали. Кърджали е общината с най-голям брой села – 117, обединени в 94 кметства. Няма друга община с по-голям брой населени места, каза заместник-председателят на сдружението на общините и член на ръководството на ДПС.
Републиканската пътна мрежа е 20 000 км. Общинската пътна мрежа е 19 500 км. 90 млн. лева е сумата, която се отделя от държавата за общинската пътна мрежа, 750 млн. – за републиканската пътна мрежа. От 10 лв., които се отделят за пътища, 1 лв. отива за общинската пътна мрежа, 9 лв. – за републиканската пътна мрежа.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News