Проект спасява жълтата водна лилия у нас
Край река Велека ще разберем защо е важно застрашената жълта водна лилия да продължи да съществува. До парк "Странджа" ни отвежда Благой Цицелков, репортер на "Денят започва".
Отправяме се към най-голямата и най-дълга странджанска река - Велека. Тук сме, за да стигнем почти до устието на реката, където може да се видят екземпляри от жълтата водна лилия. Заради човешката дейност, тя почти изчезнала. Екип на фондация WWF спечелила проект по програма LIFE+ на ЕС, за да възстанови редкия вид. Едно от местата, на което работи фондацията е в природен парк "Персина".
"Утробните езера в "Персина" са били пресушени в миналото заради изграждането на дига на остров Белене. В резултат на един голям проект блатата са възстановени, но тъй като достъпът на вода от Дунав е контролиран, не могат толкова бързо по естествен път да се възстановят всички растения, които са характерни", обясняват природозащитниците.
Най-важна за екипа на фондацията, е жълтата водна лилия. "Жълтата водна лилия е била много по-широко разпространена преди, но заради пресушаването на блатата по Дунавската низина, тя е много силно намаляла", разказват хората от екипа
Днес жълтата водна лилия се среща на изключително малко места у нас. Може да бъде видяна по черномомрското крайбрежие, реките Велека и Камчия, Шабленското езеро и само на едно място по Дунава.
А жълтата лилия е изключителна важна за биоразнообразието. "Освен, че е много красиво растение и много рядко, големите водни растения са важни и за много риби, птици и други животни, защото им предоставят убежище и различни хранителни връзки", описват значението на растението еколозите.
Важни са и за някои видове рибарки, които гнездят върху тях, а и не само. "Върху тях си гнездят различни видове жаби, понякога и водни костенурки, а в корените им се крият доста от видовете риби, които се срещат в блатата", обясняват хората от фондацията.
Опазването и закрилата на застрашени видове е важна кауза, защото изчезването на едно цвете може до доведе и до загубата на различни видове животни. По този начин може да бъде нарушен целият биологичен кръг на живота.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News