Повече "против" и повече "за" за идейния проект за бъдещето на Небет тепе се чуха по време на дебатите в Пловдив. По проекта се предвижда да се възстанови последният средновековен вид на крепостната стена.
Много пловдивски архитекти, историци и граждани смятат, че с тази концепция ще се наруши основното правило при реставрация - запазването на руините.
В защите на предложения от арх. Юлий Фърков се опита да се изкаже директорът на НИМ проф.Божидар Димитров. Той беше изгонен от залата с освиркване.
В студиото на "Денят започва с култура" разговорът за бъдещето на Небет тепе продължи с д-р арх. Йорданка Кандулкова, преподавател в УАСГ катедра "История и теория на архитектурата, занимава се и с опазване на архитектурното наследство, арх. Константина Пехливанова от Пловдив и доц. Георги Вълчев, културолог, преподавател във Философския факултет на СУ.
Доц. Георги Вълчев подчерта това е част от поредицата от реализации на обекти, които са свързани с наследството в днешните български земи, с които се оправдава търсенето на голям туристически поток. Няма нищо лошо да се увеличат туристите при смислено изпозване на парите. В случая с Небет тепе става дума за нещо съсвършено различно, подчерат културологът. Старият Пловдив, част от който е и Небет тепе, е една от емблемите на България. При общественото обсъждане доц.Вълчев изрази притеснението си, че е видял решението на местната власт с компромиси да реализира този проект, който според него не е добър. Решение трябва да бъде намерено, но първо трябва да бъде завършена археологическата работа. Доц.Вълчев беше категоричен, че трябва да се приключи с практиката на директни възлагания, нормалната процедура е конкурс.
Според арх. Константина Пехливанова тук става въпрос не за бутафория, а за фалшификация, за подмяна на историята и това е свързано с проблеми на идентичността.
Арх. Йорданка Кандулкова подчерта, че Небет тепе е обект с невероятна историческа многопластовост. Тя коментира конкурсното начало, като подчерта, че конкурсът не бави, а дава възможност да намерим верното решение.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News