Земетресението в Непал е ужасно и последиците от него са трагични. Само в оперативната дейност в Япония съществуват системи, които служат за ранно оповестяване и започват да работят в момента, в който стане земетръсът, това обясни в студиото на "Още от деня" проф. Бойко Рангелов, сеизмолог от Минно-геоложкия институт. Системата се задейства от първичните вълни и тя оповестява, че предстоят вторичните вълни, които са с много по-големи амплитуди и причиняват разрушенията.
Проф. Рангелов съобщи, че работи по система, която е приложима за територията на България и е доста високо ефективна, особено що се касае до земетръсното огнище Вранча, а също и за огнището Шабла-Калиакра, което може да произведе трус със сила като този в Непал. В резултат на дългогодишни изследвания е ясно, че в Черно море може да се оформи цунами, поради тази причина в близост до това огнище е инсталиран хардуер на система за ранно предупреждение. Има две дънни станции по нашето крайбрежие и три станции по румънското крайбрежие. Сигналите, които излъчват, могат да предупредят за цунами. Минималното време за формиране на вълната, ако се генерира от това огнище, е 20 мин. обясни сеизмологът - време достатъчно, за да се предупредят хората.
Историята помни на територията на България такъв земетръс като този в Непал. Той се е случил на 4 април 1904 г. в района на Кресна. "Историята дава хипотезата, че подобен трус може да се случи. Въпросът е кога? На този въпрос съвременната наука не може да даде точен отговор", категоричен беше проф. Рангелов. Той подчерта, че важното е хората да имат информация какво трябва да правят по време на трус. Тук е мястото на системите за ранно предупреждение - да оповестят, че предстои по-силен трус и хората да могат да напуснат домовете си. Той обаче заяви, че тези системи все още не са легитимни не само у нас, но и в Европа.