Проверяват има ли радон в жилища, детски заведения и училища

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Започна мащабна проверка за радиоактивен газ жилищни и други обществени сгради в София,Пловдив и Варна. В продължение на 3 месеца Министерството на здравеопазването ще проверява дали този инертен газ, който се среща в почвата, прониква в жилищата ни. Това всеобхватно изследване се прави за първи път у нас.

Разговорът ни в ефир е с главния здравен инспектор Ангел Кунчев. Той ни запознава с радона. Това е газ, който няма мирис, няма цвят, но е най-големият причинител на рак на белия дроб. Радонът е естествен природен продукт, който се отделя от почвите, от скалите, от земята и когато, особено в по-ниските етажи не са добре изпълнени няоки конструктивни елементи, ако липсва стоманобетонна оснвоа или тя е пропукана, или през различни отвори на комуникации, през които преминават тръби - водопроводни, отопителни, той успява да се просмуче в къщите, особено в по-ниските етажи до по-висока концентрация.

Програмата за измерването е започнала още миналата година, но сега експпетите са в активния период, в който раздават детекторите на всички 28 раонни здравни инспекции във всички областни центрове. Започнало е тяхното разпределение по жилищата на хората с идеята да бъде покрита цялата страна...  До момента експертите нямат идея къде това е проблем и къде не е, пояснява Ангел Кунчев, тъй като има само откъслечни изследвания, основно свързани с уранодобива в миналото, от които може да се предполага, че на места концентрациите са по-високи.

Практиката показва, че включително в някои детски заведения - ясли, детски градини, училища, има засечени високи концентрации на радон.

До решението това замерване да бъде направено точно в жилищата се е стигнало от факта, че всеки човек прекрава най-малко 12 часа ежедневно в жилището си. Така че там експозицията е най-голяма и ако има такъв газ, човек е изложен на риск, пояснява главният здравен инспектор.

След като резултатите бъдат на лице, специалистите ще насочат вниманието си към някои по-рискови обекти като работни помещения, приземни помещения, детски заведения и училища, за да бъдат сигурни, че са взети мерки за местата, където човек прекарва най-дълго време, и радонът не може да му навреди, добавя Кунчев.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад