Реформите в енергетиката - възможности и предложения

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Енергетиката е труден отрасъл, където трябва да се пипа внимателно. Все пак обаче назряват моменти, в които наистина трябва да се правят реформи. Това заяви Валентин Николов и обясни, че реформите, които предстоят касаят на първо място американските централи.






Валентин Николов: Трябва да се провери и на база преговори да се види дали вече не е изплатена тяхната инвестиция на база норма на възвръщаемост, която е обичайна за Европа. Европейската комисия е задала начина, по който да станат тези преговори, ако не доведат до резултати. ЕК ще бъде арбитър между България и американските централи. Второ: изкарваме всички производители над 5 мегавата на независимата енергийна борса. Досега се изкупуваше директно от НЕК с дългосрочни договори, които са регламентирани - едните от ЕС, другите - регламентирани на база екологично законодателство.

Следващото, което се прави е да се дадат референтни цени от КЕВР и на тяхна база се осигурява добавка, която ще е разликата от техните договори, открои Николов. Това ще осигури над 100 участника на борсата и цената ще бъде много по-прозрачна. Третата мярка касае дружествата в енергетиката, които ще предлагат на свободния пазар отделно дневна и нощна електроенергия, за да може фирмите, които имат нужда от нощна енергия, да си купуват само такава и обратното.

По думите на Таско Ерменков причината да се предприемат въпросните мерки е забатачената политика от страна на Министерството на енергетиката в областта на реформите. Той заяви, че що се касае до американските централи трябва да се знае, че от 1 година в Министерство на финансите има становище на ЕК. "Процесът е иницииран още през 2014 година по време на Комисията за енергийно и водно регулиране, когато Орешарски беше премиер. Това становище гласи, че тези договори са несъвместими с европейското законодателство и трябва да бъдат прекратени възможно най-бързо", коментира той.

Ерменков акцентира, че второто нещо, което искат работодателите е нов закон за енергетиката, въвеждащ пълна либерализация на пазара и приемане на национална стратегия до 2030 година. Според него този въпрос се обсъжда от две години и накрая е взето решение стратегията да я изготви БАН. "И както виждате не Министерство на енергетиката, а ние в Парламента пак ще спасяваме положението с промени на законите. Не мога да разбера защо изпълнителната власт не изпълнява задълженията си по Закона за енергетиката."

Той се спря и на искането за повишаване ефективността на държавните дружества. По думите му тази тема се обсъжда от 2013 година и до момента няма никакъв резултат. Що се отнася до искането за повишаване на енергийната сигурност на страната, той попита за каква енергийна сигурност говорим, при условие, че "има 1700 мегавата от американските централи на преференциални цени, когато предстои да се предприемат драстични мерки в областта на електропроизводството от въглищните централи, защото това е политиката на ЕС, а нищо не се прави по отношение на един проект, който може да ги замести - това е АЕЦ "Белене".

Ерменков постави и въпроса защо "Южен поток" е лош поток, а "Северен поток" е добър.

По-късно по телефона в предаването се включи министърът на енергетиката Теменужка Петкова. Тя заяви, че иска да внесе пояснение във връзка с проведения в студиото разговор с Ерменков и Николов.






Теменужка Петкова, министър на енергетиката: Това, което бих желала да уточня е свързано с тезата, която господин Ерменков изложи по повод на това, че от една година е налице становище на ЕК в Министерство на финансите, свързано с това, че ЕК се е произнесла категорично, че е налице държавна помощ по отношение на двете американски централи. Искам да кажа, че това е абсолютно некоректно и неточно и не кореспондира с реалните факти и обстоятелства. Министерство на финансите, заедно с колегите от Министерство на енергетиката, заедно с колегите от Българския енергиен холдинг, водят много активен диалог с Европейската комисия. Такова становище няма. И искам да не се внася смут в българските граждани по тази много важна и чувствителна тема.


Вижте целия разговор във видеото.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад