Рестартът възможен? "За" и "против" проекта АЕЦ" Белене"

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

По думите на Явор Куюмджиев "от гледна точка на държавата и от гледна точка на европейските правила така трябва и да бъде, въпреки че дори и в момента изгражданата централа във Великобритания, която е все още член на ЕС, има изключения от тези правила, които касаят изкупуването на електроенергия на цени, по-различни от пазарната. Държавата е поела ангажимент да я изкупува. Друг е въпросът дали България може да си позволи такова нещо." Той открои, че за него важният въпрос е, че "Белене" трябва да се построи и допълни, че изгодата от тази атомна електроцентрала трудно би могла да бъде оценена днес.


Проф. Касчиев обаче беше категоричен, че нови мощности не са нужни на България. В заключението на известния доклад на БАН се казва, че в 2040 г. в най-вероятния и реалистичен сценарий потреблението в страната е реализуемо, осъществимо с възможности за износ до 2035 г. 9 млрд. киловатчаса, 2040 г. - 5 млрд. киловатчаса. "В страната имаме инсталирани 12 100 мегавата. Тези дни потреблението е 4000 мегавата", каза той.



Двамата гости в студиото не бяха единодушни по отношение на бъдещите инвестиции в проекта, ако бъде рестартиран, както и по темата за отработеното ядрено гориво. По думите на Куюмджиев това няма да е ядрен отпадък, а горивото на бъдещите централи. Проф. Касчиев подчерта, че от това гориво единствено плутоният може да се използва и то в бързите реактори по света, които са общо 3.

Вижте целия разговор във видеото.





Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад