Сагата АЕЦ „Белене” – има ли изход от лабиринта от договори и решения? Отговорът на депутатите

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Втори енергиен министър ще бъде разследван заради АЕЦ "Белене". Главният прокурор поиска имунитета на народния представител и бивш министър от първия кабинет на ГЕРБ Делян Добрев. Според държавното обвинение срещу него са събрани данни за умишлена безстопанственост. Вчера в късния следобед Добрев внесе в Народното събрание заявление, че сам се отказва от депутатската си защита. В студиото на "Денят започва" разговаряхме с Александър Ненков, депутат от ГЕРБ и Румен Гечев, депутат от БСП. АЕЦ "Белене" е на 35 години 7 месеца и 5 дни - толкова време е минало от първото правителствено решение за утвърждаване на площадката, което е взето на 20 март 1981 година.

Александър Ненков каза, че проектът АЕЦ "Белене" като техническа обосновка сигурно е много добър и отговаря на всички стандарти в днешно време. Проблемът по негово мнение е, че още в зародиш проектът винаги е бил еманация на корупционна схема и в годините назад това се доказва чрез различни споразумения, чрез различни правителства, които са се опитвали на базат на своите икономически и финансови интереси да търсят някаква изгода, а не да реализират този проект. Според депутатът тази АЕЦ вече би трябвало да е построена за толкова време, ако е имало една последователна политика. Ненчев заяви, че адмирира прокуратурата, че търсят всеки един виновен и е на мнение, че всеки трябва да понесе последствията. Въпреки това отбеляза, че смята, че Добрев е най-малко отговорен, тъй като той е внесъл проект за решение, с което се е спряло това безумие. Ненчев заяви, че по времето, когято Добрев е бил министър, не е имало нито едно плащане към "Уорли Парсънс".

Румен Гечев смята, че управляващите изпълняват поръчка на чужди сили - САЩ, и не искат да има атомна централа в България, не искат да има присъствие на Русия в България, не искат да има самостоятелна и силна българска икиномика. Той беше категоричен, че нямат намерение да се бъркат в работата на прокуратурата и заяви, че у него остава неприятен привкус за неочакваната им активност преди изборите. Гечев се съгласи, че прокуратурата и училищата не бива да спират работа преди или след избори, но гледа с подозрение към тези стъпки. Той каза, че са минали доста години, а от прокуратурата не е довела нито едно голямо дело до успешен край. По негово мнение проблемът е, че ние сме една уникална страна, която 35 години се занимава с изумителни неща и продължаваме да се ровим във фактури. Гечев смята, че това е недопустимо, тъй като загубите ни стават за милиарди.

Румяна Арнаудова, говорител на главния прокурор се включи в разговора, за да каже какво следва да се случи с Делян Добрев и кога ще бъдат повдигнати обвинения. След като е подадено заявление за отказване от имунитета си, то следва да постъпи в прокуратурата при главния прокурор, който ще го изпрати на СГС. Даването на разрешение за възбуждане на наказателно производство представлява и основанието, което ще послужи за възобновяване на наказателното производство, за да получи народният представител призовка и да бъде разпитан. Той ще бъде обвинен в умишлена безстопанственост, от която е насъпила щета за НЕК в размер на повече от 4.5 милиона евро като деянието представлява особено тежък случай. На 28 март 2012 г. МС е взел решение за прекратяване на строежа на ядрената площадка, на следващия ден НС е пътвардил това решение. След тази дата е трябвало да бъдат прекратени всички договори, по които е имало извършване на плащане. Добрев е трябвало да предприеме действия по изпълнение на решението на МС и НС и на практика не е изпълнил задълженията си да организира и да контролира държавната политика в областта на енергетиката.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад