Саможертвата, паметта и огледалата на историята

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Гост в студиото на „Още от деня“ беше Анжел Вагенщайн, режисьор, сценарист, писател, бивш народен представител и участник в съпротивата по време на Втората световна война, за да говори за примера на саможертвата, паметта и огледалата на историята.

„Аз мисля, че в оцеляването на евреите в старите земи на България, искам да подчертая, че сегашната България и тогавашната България не са едно и също нещо териториално, оцеляването на евреите в старите граници на България е нееднозначен процес, много сложен, изключително сложен и ако в него има нещо уникално, защото се опитваме да го направим целия процес уникален, той не е уникален. Това, което се е случило в България, се е случило в много други страни“, каза Вагенщайн.

„Но ако има нещо уникално, това е поведението на Светия синод на църквата“, категоричен е той.

„Имайте предвид, че тогавашният папа има симпатии към нацизма, а в България Светият синод се държи като десидент. Четири са писмата, които ако ги прочетете, ще Ви настръхнат косите. Светият синод изпраща остри писма до царя да престанат преследванията на евреите, а да не говорим за Кирил, неговото мога да го нарека подвиг“, продължи Вагенщайн.

Той каза, че се премълчава наличието на лагери за принудителен труд и че в Пловдив евреите тогава не са имали право да напускат еврейския квартал и не могат да посещават някои от заведенията там.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад