Сделката за ЧЕЗ - след първото заседание на парламентарната комисия
Темите в предаването:
Високият обществен интерес и необходимостта от отговори към обществото наложи създаването на тази комисия, поясни Валентин Николов. По думите му първо трябва да бъдат зададени правилните въпроси и кои институции трябва да отговорят е въпрос на председателя на комисията. Според депутата от ГЕРБ основните въпроси са 5. Комисията е сформирана, изработили са правила и се очаква следващото заседание да бъде по-ползотворно, каза Валентин Николов.
Атанас Костадинов заяви, че предстои сериозна работа на комисията. Според него това не е сделка за ЧЕЗ, за него е афера и то международна афера.
"За мен лично всички пътечки на тази афера водят към Министерски съвет, включително и новите обстоятелства за 10 млн. за 3 месеца договори за саниране на г-жа Върбакова за миналата година. Не искам да говоря за договора, който се коментира, с Патриаршията, ако е реален. Има абсурдни формати - 65 дружества в разстояние на 3 месеца са били преодолени миналата година по отношение на санирането от "Инерком" - Гинка Върбакова", подчерта Атанас Костадинов.
И допълни, че те не знаят произхода на документа, който премиерът засекрети.
"Не мисля, че трябва да правим лов на вещици и да преследваме г-жа Върбакова за това, че си е позволила да участва в една процедура за покупката на ЧЕЗ България", отбеляза Александър Сабанов от "Обединени патриоти". По думите му трябва да изискат от специалните служби в колаборация с чешките служби информация, трябва да се прегледа и делото в Арбитражния съд, който е в САЩ.
Пламен Христов от ВОЛЯ коментира, че разговорът е изцяло политически, а разговорът за ЧЕЗ трябва да стане практичен и рационален.
"ВОЛЯ няма да спре да задава един въпрос - какво, ако? Какво, ако утре г-жа Върбакова и "Инерком" станат собственици на ЧЕЗ и държавата няма участие там? Какво ще се случи в трите месеца от началото на управлението им, дали те ще имат способностите да управляват това огромно предприятие? И тогава, когато премиерът и правителството влязоха в разговори, защото стана ясно, че няма законов механизъм, който да наложи каквото и да било поведение на "Инерком", те трябваше да поставят първо рационалния въпрос - какъв да бъде механизмът, който в първите дни от евентуалното управление ще гарантира, че енергоснабдяването, което до момента се осъществява от ЧЕЗ, няма да изпадне в колапс. Този въпрос не беше зададен", каза Пламен Христов.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News