Чакаме проект на държавна стратегия за култура през юни

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Защо България все още няма културна стратегия? Защо не е приета? Какво трябва да съдържа тя? Дебатът в студиото е с режисьора Маргарита Младенова, Диана Андреева от Обсерваторията по икономика на културата, изкуствоведа Весела Радоева, заместник-министъра на културата Боил Банов и Асен Асенов - директор на Платформата-1.

Боил Банов каза, че досега са направени не малко стъпки в посока на създаване на такава стратегия. Това обаче, по думите му, този акт не е толкова лесен, тъй като същността на такъв акт кореспондира с думата "реформа". В това е сложността и така е с всеки един такъв краен акт, който формира определени политики и промяна в цели сектори, да бъде отделен, разграничен от други процеси. Заместник министърът обеща, че министерството заедно с Обсерваторията по икономика на културата ще изработи до месец юни един сериозен документ, който ще бъде качен на сайта на културното ведомство и ще бъде подложен на обществен дебат. Вече е събран огромен обем от информация, която да послужи за изработването на стратегията, основата е на лице, в Обсерваторията вече има много сериозни разработки, добавят се непрекъснато нови неща, стана ясно от думите на Банов.

Диана Андреева от Обсерваторията п икономика на културата уточни, че обсерваторията не е поела инициативата да списва стратегията. В министерството на културата бяха създадени 25 работни групи, които имаха доста специфична структура - външен и вътрешен координатор, хора от министерството, с преимущество хора от гражданския сектор - над 150 души. "Чисто организационно, административно и бих казала, в началото революционно - да, ние саботирахме стратегия на Министерството на културата, написана от 5 чиновници и половина. Така не може да се прави дългосрочен документ: когато се изключват хората от сектора като изключват всички граждански и творчески организации."

В последните 2 - 2,5 години попаднахме в специфична ситуация, казва Андреева. По думите й смяната на правителства - две служебни правителства и едно правителство, което е нанесло доста щети в сферата на културата. Тя визира министерския мандата на д-р Стоянович, когато бюджетът е бил намален: Министерството на културата не е получило нито лев а стратегическите си приоритети от огромната публична инвестиционна програма, създадена в държавния бюджет.

Диана Андреева очерта най-важната задача за стратегията: "Голямата битка е, първо всички мнения от сектора да са събрани, всички хора да са участвали в списването на стратегията и това да е наистина практически документ, обезпечен с необходимото финансиране".

Маргарита Младенова, мениджър на театър "Сфумато" разказа как представителите на сценичното изкуство са работили по стратегията. Тя обясни философията на формулата и за нейното практическо действие. Според нея "това изобретение да се дотира, да се формира субсидия на принципа на бройка закупен билет, бройка зрител по определен базов стандарт породи абсолютно всички дефекти на системата, в които в момента се намират и екипите, които се чудят как да излязат от тази ситуация." Този принцип се основава на единен базов показател на няколко нива за различните типове театри. Много театри са го харесали в началото: колкото повече зрители, толкова повече бюджет. "След това обаче се породиха лоши практики: за да повече субсидии, започнаха да се продават билети на много ниски цени. От това се получи комерсиализиране на театъра - на продажба на всека цена, пълна зала на всяка цена и помете всичко останало", заяви Младенова. Това е наложило промени в методиките, които са довели до значително объркване в баланса между дотиране и самофинансиране.

Асен Асенов смята, че след като пето поредно правителство не е успяло да покаже първоначален вариант на стратегията, то тогава има много сериозен проблем. затова той се обяви за рестартиране на процеса да се поставят конкретни дати и да бъдат поканени международни експерти с опит по такива документи.

Изкуствоведът Весела Радоева защити правото на равнопоставеност на различните видове творчество, които трябва да имат равни условия за развитие.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад