Ще се развие ли древният амфитеатър под центъра на София?

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Вторият по големина амфитеатър в Европа лежи под центъра на София. Проектът за устройствен план на центъра на София - разговор с д-р Тодор Чобанов, заместник-кмет по културата в Столична община.

Ще се развие ли древният амфитеатър под центъра на София?

Според Чобанов този амфитеатър е едино т най-големите в Европа, но все още няма яснота точно колко е бил голям, тъй като не е поручен докрай. Арената му, наистина, е с размери почти колкото на Колизеума в Рим. Но не се знае колко е продължавал в пространството, тъй като има само податки за размерите му под хотел "Шератон". Археолози, специалисти по римска археология, го проектират с капацитет около 20 000 - 25 000 места, каза Чобанов. "Това еимераторски строеж, отвъд всякакво съмнение, с монетен материал, датиран в края на 3 век и началото на 4 век, вероятно дело на един много известен император Диоклециан, който както и други императори от тази епоха, е от Балканите." Вероятно амфитеатърът е преустройван като структура при Константин Велики, смятат археолозите.

"Уникалното в случая е, че върху стария театър, който е половин окръжност всъщност, е изграден амфитеатър - пълна окръжност, което също е любопитно, защото амфитеатрите са характерни повече за западната част на Римската империя и дпо-рядко се срещат на изток", поясни археологът д-р Чобанов.

Заместник кметъ на София по въпросите на културата отбеляза, че вече повече от 10 години институциите не са намерили механизмите да решат съществуващия правен, административен проблем. На първо място това е, че имаме нняколко терена, които в момента са незастроени, където под земята или частично разкрита, всъщност, попада самата структура на амфитеатъра.

Преди дни Столичният съвет прие новия подробен устройствен план на софийския идеален център. С него общинарите категорично настояват и заявяват, че няма да се стори. "Слагаме една регулация, която възбранява на собствениците, било НЕК, било други, отсега нататък да готвят инвестиционни намерения за застрояване", подчерта Чобанов и апелира към съответните министерства- ну енергетиката и на културата - час по-скоро да предприемат необходимите действия, защото изминалите 10 години вече са дали отражение върху археологическите структури.

Д-р Чобанов изтъкна ,че Столична община и студенти от ВИАС имат разработка, която показва, че без да се притесняват съществуващите сгради, може да се построи с ажурна стоманена система лятна сцена с около 500 места. Това би осигурило континюитет, приемственост на функцията 2 хиляди години след изграждането на оригиналния проект.

 

 

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад