Що е то преносимо убежище за бежанци?

Що е то преносимо убежище за бежанци?
В предаването
Всички броеве

Какво да прави Европа с толкова бежанци? Едни бягат от войната, други от мизерията, а повечето - и от двете. Едни не се вписват в правилата, други гневно се опитват да показват и налагат свои правила. Дори и най-хрисимият човек, вкаран в неизвестност, блъсканица, кал, дъжд, сняг и студ, рано или късно става агресивен. Какво да кажем за не толкова спокойните и уравновесените? Капризите на времето превръщат всички в нова категория климатични бежанци.

Студентите по дизайн от Лондонския кралски колеж по изкуствата са решили да покрият проблема. Буквално. И не за да го направят незабележим, а за да предложат решение. Нарекли са го "преносимото убежище". Направили са го от тивек - материал, който е водоустойчив, но и дишащ, тоест позволява на конденза да се изпарява. Без много усилия костюмът може да се превръща в палатка или спален чувал. При тези трансформации подплатата от друг изолационен материал, "Милар" запазва отделяната телесна топлина.

Младите британски дизайнери не претендират, че са открили трайно решение на бежанския проблем. Преносимото им убежище обаче може да помогне много в междинния период от стъпването им на европейска територия до осигуряването на временен подслон в съответните центрове край границите.

Ан-Софи Гай: "Свързахме се с много агенции и една от тях беше "Лекари без граници", които са силно ангажирани в оказването на помощ на бежанците на място. Първото нещо, за което се замислихме беше как да съберем всички необходими лични вещи в нещо като преносима къща."

Дизайнът е вдъхновен от изкуството оригами. В резултат са създадени три структури - палто, спален чвал и палатка, вплетени в едно цяло. Екипът от 10 студенти все още подобрява сегашния прототип и експериментира с нови материали като например елементи от рамка за хвърчило, които осигуряват допълнителна здравина на палатката. Разработва се и модел с надувни елементи в основата.

Водоустойчивото палто разполага с разнообразен набор от джобове. Те са разположени така, че да поберат максимално количество лични вещи и документи, без да създават пречки при придвижване.

Д-р Хариет Харис, Лондонски колеж по изкуствата: "Палтото бързо се превръща в спален чувал и подслон за един възрастен и евентуално няколко деца. В джобовете могат да се съхраняват документи, мобилни телефони и най-различни вещи. Дизайнът позволява на хората да разпределят теглото на вещите в различните части на дрехата."

Завършеният прототип от първо поколение вече се произвежда в Китай. Целта е той да премине тестове в началото на лятото. Ако те са успешни, продуктът ще бъде разпространяван чрез агенциите за помощ на бежанците преди следващата есен. Студентите от Лондонския кралски колеж по изкуствата са стартирали и кампания в сайта Kickstarter за публично набиране на средства. Събраните помощи ще бъдат използвани за подобряване на дизайна и материалите, както и за транспортиране на преносимите убежища до районите, където има най-голяма нужда от тях.

Автор: Милен Атанасов

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад